Niğde’de Roma Dönemine Ait Tarihi Eserler Ele Geçirildi

812

Niğde’de jandarma ekiplerinin yaptığı tarihi eser operasyonunda, Roma ve Bizans dönemlerine ait değerli tarihi eserler ele geçirildi.

Bir ihbarı değerlendiren jandarma ekipleri, Ulukışla ve çevresinde tarihi eserleri satmak için müşteri arayan H.Ç., F.H., M.Ö. ve M.C. isimli şahıslara ait araçlara baskın yaptı. Ulukışla Cumhuriyet Başsavcılığı’nın arama emri üzerine yapılan aramada, Roma ve Bizans dönemlerine ait değerli tarihi eserler ele geçirildi.

Operasyonla ilgili bir açıklama yapan Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Alaettin Soylu, Niğde’nin Ulukışla ilçesi Tepeköyü E -90 karayolu üzerinde, Ulukışla Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı’nca yapılan operasyonda iki adet ceylan derili el işlemeli Kur’an-ı Kerim, bir adet muska, bir adet şecere-i nesli matbuu, bir adet mermer azize heykeli, bir adet bronz aplik İsa heykeli, bir adet bronz İsa betimli döküm pano, bir adet bronz tasvirli arma ve bir adet bronz aziz melek dökümlü pano ele geçirildiğini belirtti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

24.01.2010 Zaman