Devrek, 7 Bin 500 Yıl Önce İskan Edinilmiş

697

Konya Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güngör Karaoğuz, Eski Tunç Çağı’nda Devrek’te yaşayan toplulukların bakır ve arsenik, daha sonra da bakır ve kalay karışımından tunç elde ettiklerini belirtti. Uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Devrek tarihiyle ilgili çarpıcı bilgilere ulaştığını ifade eden Doç. Dr. Karaoğuz, Devrek’in Zonguldak bölgesi içinde en eski yerleşim birimi olduğunu dile getirdi. Karaoğuz, ilçenin günümüzden 7 bin 500 yıl önce ilk defa iskân edildiğini ve bölgede medeniyetin buradan filizlendiğini açıkladı.

İlçe tarihi hakkındaki araştırmalarını deliller ve örnekler doğrultusunda kitaplaştıracağını kaydeden Güngör Karaoğuz, yaptığı inceleme ve keşiflerle şunları dile getirdi: “Devrek-Akçasu yolu üzerinde, Buldan Çayı’nın sağında ve Topçu /Şaroğlu Değirmeni Mevkii’nin 200 metre sağında, yol yapımı sırasında tahrip edilmiş, ormanlık alandaki yamaç yerleşmesi olan Buldan, bölgenin erken Kalkolitik Dönem M.Ö. 5 bin 500 ile 4 bin 500 yılları arası yerleşmesidir. Yine ilçesinin 7 kilometre uzağında, Çolakpehlivan köyü Boncuklar Mahallesi’nde ve Devrek Çayı’nın 100 metre kadar ilerisinde bir yamaç yerleşmesi olan Boncuklar yerleşmesi de Buldan gibi Devrek’teki günümüzden yaklaşık 7500 yıl önce yerleşilmiş erken Kalkolitik yerleşmedir.”

Güngör Karaoğuz, Eski Tunç Çağı ile ilgili ise M.Ö. 3 bin ile 2 bin yılları arasında toplulukların Devrek Müstakimler ve Hatipoğlu köyü yakınlarındaki Türbe Tepe yerleşmesini merkez yerleşim yeri olarak kullandıklarını dile getirdi.

Karaoğuz, Devrek’te özellikle Hellenistik ve Roma dönemlerinde nüfusun ve yerleşmelerin sayısının artığının anlaşıldığını belirten Karaoğuz, Hellenistik Dönem’de Devrek, Ereğli/Herakleia’nın kontrolünde, bu kente ve Amasra/Amastris’e üzüm başta olmak üzere tahıl üreten bir merkez olarak rol oynadığını kaydetti.

26.01.2010 haberler.com