Hasankeyf İçin Yardım İstediler

869

Hasankeyf’in tarihi mekanlarından biri olan Zeynel Bey Türbesi, Küçük ve Büyük Saray gibi tarihi yerlerin tahrip olan bölgelerin onarımı için yetkililer yardım istedi.

Batman’ın antik kenti Hasankeyf’in tarihi mekanlarından biri olan Zeynel Bey Türbesi, Küçük ve Büyük Saray gibi tarihi yerlerin tahrip olan bölgelerin onarımı için Akka İnşaat ve Kültür Turizm Bakanlığı yetkileri Hasankeyf Kazı Başkanlığı görevini sürdüren Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam’ı makamında ziyaret ederek yardım istediler.

ZEYNEL BEY, KÜÇÜK VE BÜYÜK SARAY ONARILACAK

Tarihi antik kent Hasankeyf’in en önemli iki tarihi eserlerinden olan Zeynel Bey türbesi ile Küçük ve Büyük sarayın onarımları için Kazı başkanı prof. Dr. Abdulselam Uluçam bir açıklama yaptı. Uluçam açıklamasında “Kurtarılması öncelikli yerler arasında olan Zeynel Bey Türbesi, Küçük ve Büyük Saray’ın gibi tahrip oranı yüksek olan eserlerin onarımına hemen başlanılması gerektiğini söyleyen Uluçam “Zeynel Bey yapı olarak Ortadoğu ve Kafkaslarda tuğla anıt mezarlardan Nahçıvan Karabağ’daki kümbetten sonra en iyi ikinci tarihi yapıttır. Zeynel Bey ve diğer tarihi eserler için bugüne kadarki arşivlerimizi ve imkanlarımızı sunmaya hazırız” dedi.

25.01.2010 haber7.com