Roma Dönemine Ait Eserler Gün Yüzüne Çıkarıldı

754

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Bardakçı köyü yakınlarında sürdürülen Keçiçayırı Höyüğü kurtarma kazılarında MÖ 4-3. yüzyıla ait bronz küpeler, yüzükler, kolye ucu ve pişmiş topraktan kandiller gün yüzüne çıkartıldı.

Keçiçayırı Höyüğü kurtarma kazıları Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Efe’nin bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.

Kazılara heyet üyesi olarak katılarak geç Roma dönemi mezarlarında çalışan Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Alp, AA muhabirine, son yıllarda Eskişehir’de gerçekleştirilen arkeolojik kazılarla, geçmişin izlerini örten toprağın biraz daha aralandığını kaydetti.

Yaşadığı toprakların tarihi hakkındaki bilinenlerin günden güne arttığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Alp, şöyle konuştu:

”Eskişehir’in sahip olduğu zengin tarihsel mirasın gün yüzüne çıkartıldığı arkeolojik alanlardan biri Seyitgazi ilçesine bağlı Bardakçı köyünde yer alıyor. Bardakçı köyünün 4,5 kilometre batısında yer alan Keçiçayırı mevkisinde, Eskişehir Arkeoloji Müzesi ve İstanbul Üniversitesi Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Efe başkanlığındaki bir ekip tarafından sürdürülen kazı çalışmalarıyla, Erken Tunç dönemine ait bir kale yerleşiminin surları büyük oranda açığa çıkartıldı. Bölgenin tarih öncesi dönemlerine ilişkin önemli sonuçlar elde edildi. Bu önemli arkeolojik alan, köyden uzakta dağlık bir alanda bulunması nedeniyle, yoğun kaçak kazılara maruz kalmaktadır.”

-”MEZARLARIN BİRİSİNDE 5 ABD CENTİ BULDUK”-

Yrd. Doç. Dr. Alp, kazı çalışmalarının öncelikli hedeflerinden birinin, her geçen yıl kaçak kazılarla daha fazla tahrip edildiği gözlemlenen Roma dönemi mezarların açığa çıkartılması olduğunu belirterek, bu amaç doğrultusunda yaklaşık bir aylık özverili bir çalışmayla kayaya oyulmuş 25 mezar odasının dolgularının temizlendiğini kaydetti.

Yapılan çalışmalarda, mezarların daha önce kaçak kazılarla tahrip edildiğini tespit ettiklerini anlatan Yrd. Doç. Dr. Alp, şöyle konuştu:

”Çalışmalarımız sırasında çok güzel eserleri de gün yüzüne çıkarttık. Mezarlardan MÖ 4-3. yüzyıla denk gelen geç Roma Dönemine ait 7 bronz küpe, 3 yüzük, kolye ucu, 8 kemer tokası, 3 bronz,1 gümüş sikke ile pişmiş topraktan yapılmış kandiller ve testiler bulduk. Mezarların birisinde bulunan 1942 tarihli 5 ABD centi, bu mezarlardan antik sikke bekleyen bizlerin yüzünde bir tebessüme neden oldu. Söz konusu para ortak mirasımızın bilinçsizce yok edilmesinin bir kanıtı olarak raporlarımızdaki yerini aldı.

Geçmişin izlerini arayan arkeologlar ile kaçak kazıcıların doymak bilmeyen bilinçsiz ihtirasları arasındaki bu yarış, gerekli yapısal düzenlemeler ve caydırıcı cezalar uygulanmadığı taktirde daha uzun süre devam edecektir.”

26.01.2010 Zaman