En Zor Puzzle’ın Yüzde 25’i Bitti

857

Efes Antik Kenti’nde bulunan Yamaç Evler 2’de, Roma konsülü Flavius Furius Aptus’a ait mermer evin 2 yıldır süren restorasyonunda 25 bin parça mermer birleştirildi.

Dünyanın en büyük açık hava müzesi Efes’in 116 yılda sadece yüzde 15’i günışığına çıkartıldı. Antik kentin en önemli yapısı olan Celsus Kütüphanesi’nin ardından restorasyon çalışmaları diğer önemli bölüm olan Yamaç Evler 2’ye kaydırıldı. Özellikle Roma konsülü C. Flavius Furius Aptus’a ait mermer evde yapılan çalışmalarda büyük ilerleme sağlandı. Restoratör Sinan İlhan, Efes Antik Kenti’nin günışığındaki en görkemli yapılarından birisinin Yamaç Evler 2 olduğunu belirterek , şöyle dedi:

“Bunun içinde de, M.S. 2’nci Yüzyıl’da Roma konsülü olan Flavius Furius Aptus’a ait olan evdir. Bu evin mermer salonu da dillere destanmış. Burada İspanya, Türkiye, Fas ve Yunanistan’dan getirilen mermerler kullanılmış. Biz de 2 yıldır buranın restorasyonuna ağırlık verdik. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü günlerde bile çalışmalara ara vermedik.”

Temmuz 2008’den bu yana yapılan çalışmalar kapsamında ilk sıra duvar kaplamasını tamamlamak üzere olduklarını kaydeden İlhan, şöyle konuştu:

“Salonun tamamının yüzde 25’ini bitirmiş olduk. 25 bin mermer parçası birleştirilerek duvara montesi yapıldı. Ayrıca diğer evlerin ortaya çıkarılan mozaik tabanları ve duvarları da çok güzel” diye konuştu. Restorasyona bu yıl da devam edeceklerini anlatan Sinan İlhan, “Puzzle adı verilen yöntemle çalışıyoruz. Halen elimizde 600 kasa içerisinde 100 bin mermer parçası var. Bunları da aynı yöntemle birleştirip duvara monte edeceğiz. Bu parçalarla duvarın tamamının kaplamasını yapabileceğiz sanıyorum.”

Çalışmalar sırasında salonun tarihine ait yeni bilgiler de elde ettiklerini bildiren İlhan, bazı mermer parçaların arkasında yazılar bulduk. Salonun M.S. 2’nci Yüzyıl’da Roma İmparatoru Hadrian döneminde 119 yılında yapıldığı anlatılıyor. Tarihi ile ilgili kuşkular da ortadan kalkmış oldu” dedi.

Restorasyonun sponsorluğunu Borusan’ın yaptığını hatırlatan İlhan, ‘Yamaç Evler 2’de yapılan puzzle çalışmasının, bu alanda dünyanın en büyük çalışması olarak kabul edildiğini bundan sonra 3 boyutlu lazer tarama tekniği ile devam edeceklerini bildirdi. Restoratör Sinan İlhan, “Bu da Türkiye’de ilk kez Efes’te yapılmış bir çalışma olacak” diye konuştu.

31.01.2010 Radikal