Talan Etmeyip Değer Verdiler

751

Aydın Müze Müdürlüğü, geçen yıl vatandaşlardan yaklaşık 570 bin TL değerinde tarihi eser satın aldı.

Aydın Müze Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Aydın’ın yer altı ve yer üstü zenginliğinin birçok ilde bulunmadığı ifade edildi

Son dönemlerde vatandaşların tarihi eserlere bakış açılarının değiştiğini belirten yetkililer, eskiden bir yerde bulunan tarihi eserin, herhangi bir yerde saklandığını, ancak son dönemlerde bu anlayışın yerine tarihi eserlere sahip çıkılarak korunmasının, talan edilmemesinin ön plana taşındığını belirttiler.

Aydın Müze Müdürlüğü’ne geçtiğimiz yıl binlerce tarihi eser getirildiğini ve bu eserlere karşılık takdir komisyonunda belirlenen fiyat doğrultusunda yaklaşık 570 bin TL ödeme yapıldığını belirten yetkililer, ”2009 yılında 5 bin adedin üzerinde tarihi eser satın alındı. Bu da bir müze kadar yapıyor. Aydın Müzesi olarak tarihi eserlere çok hassas bakıyoruz” açıklamasında bulundular.

Yetkililer son olarak Germencik’ten üç kişinin buldukları 931 parça Roma dönemine ait sikkeleri Müze Müdürlüğüne teslim ettiklerini, bu sikkelerin takdir komisyonunda değerlendirildikten sonra getiren kişiler ödeme yapılacağını kaydettiler.

05.02.2009 Denge