Fırının Temelinden Tarihi Eser Çıktı

904

Uşak Belediyesi’nin Elmalıdere Mahallesi’nde yapmayı planladığı halk ekmek fırınının temelinden Roma dönemine ait mezar çıktı.

Uşak Arkeoloji Müzesi bölgede kazı çalışmalarına başladı, Roma dönemine ait bir mezar ve çok sayıda tarihi esere ulaşıldı.

Uşak Belediyesi, Elmalıdere Mahallesi’ndeki polis lojmanlarının arka kısmındaki Kışla Mevkii’nde 800 metrekare alana yapmayı planladığı halk ekmek fabrikasının yerinin uygun olup olmadığı konusunda bir hafta önce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden izin istedi. Bölgede antik kent veya eski mezarların olma ihtimaline karşılık devreye giren Uşak Arkeoloji Müzesi, belediyenin görevlendirdiği 22 işçiyle kazılara başladı. Kazılarda Roma dönemine ait bir mezar bulunması şaşkınlık yarattı. Bunun üzerine araştırmalar derinleştirildi. Müze yetkililerinin belirlediği 5 noktada 10×10 ebadında sondaj çalışmasına başlandı. Roma dönemine ait çok sayıda tarihi eser çıkarıldı. Kültür ve Turizm İl Müdürü Şerif Arıtürk, bölgede titiz bir çalışma yürütüldüğünü ve başka tarihi eserlere rastlanması durumunda belediyenin bu bölgedeki inşaatına izin vermeyeceklerini söyledi, “Bölgede daha önce yol yapım çalışmalarında da iskeletler bulunduğundan belediyeye inceleme yapmadan izin veremeyeceğimizi söyledik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurarak bölgede kazı çalışmalarına başladık. Araştırma maksatlı 10 metre eninde, 10 metre boyunda ve 2 metre derinliğinde 5 noktada sondaj çalışması yürütüldü. Çalışmalarda Roma Dönemi’ne ait bir mezar bulundu. Mezardan iskelet ve o iskelete ait kandiller ve çeşitli cam eşyalar çıktı. İskelet ve tarihi eserler incelenmek üzere Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne götürüldü. Yapılacak çalışma sonrası hazırlanacak rapor da Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderilecek. Şu anda müzeden görevli 2 arkeolog ve belediyenin verdiği 22 işçi ile çalışılıyor. Eğer bölgede tarihi bir şeylere rastlanmazsa belediyeye izin verilecek. Aksi takdirde bölgede tarihi dokuya rastlanırsa bölge tescillenerek burada yapılacak herhangi bir çalışma kurul iznine tabi olacak” diye konuştu.

Uşak Belediyesi’nin halk ekmek fırını inşaatına 2010 yılında başlamayı planladığını vurgulayan Belediye Başkan Yardımcısı Muhammet Gür ise “Biz halkın ucuz ve sağlıklı ekmek tüketmesi için yola çıktık. Bu nedenle sonuç ne olursa olsun Uşak’a yakışır bir tesisi mutlaka yapacağız. Üretim ve satış noktalarını barındıracak ekmek fabrikası, aynı zamanda istihdama da büyük katkı sağlayacak. Belediye olarak bölgede yapılacak çalışmanın sonucunu bekliyoruz. Burası olmadığı takdirde başka yerlere bakacağız” dedi.

05.02.2010 Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)