Kravga Köprüsü Atlas’ta

1618

Aylık Coğrafya ve Keşif Dergisi ATLAS, Şubat 2010 sayısında verdiği özel koleksiyon eki Türkiye Tarihi Köprüler Atlası’nda tarihi Kravga Köprüsünü Türkiye genelindeki 46 köprüden biri olarak okurlarına tanıttı.

Kravga Köprüsü; Adana Taşköprü, İstanbul Galata Köprüsü, Diyarbakır Malabadi Köprüsü, Diyarbakır On Gözlü Köprü, Hasankeyf Köprüsü, Edirne Uzunköprü ve Boğaz köprüleri ile birlikte değerlendirdi. Dergi özel koleksiyonunda, köprülerin tarihsel ve mimari bilgilerini anlatırken, köprülerin fotoğraflarına da yer verdi. Kravga Köprüsü için yapılan açıklama ise şöyle :

“KRAVGA KÖPRÜSÜ

Orta Toroslar’daki Geyik Dağları’ndan doğan Gökçay ve Gökdere Nehirleri, Mut yakınlarında birleşerek Göksu adını alıyor. Toplam uzunluğu 260 kilometreye yaklaşan nehir, üzerindeki antik köprülerle tarihin canlı tanıklarından biri aynı zamanda. Karaman-Ermenek yakınlarında 1305 yılından beri hizmet verdikten sonra baraj suları altında kalan Görmeli Köprüsü, Bucakkışla’daki Bıçakçı Köprüsü ve Mut sınırlarındaki Kravga Köprüsü, uzmanlar tarafından Göksu yatağındaki en önemli tarihi yapılar arasında sayılıyor.

İlk bakışta hemen farkedilen mimari doku, Kravga Köprüsü’nün iki değişik dönemde inşa edildiğinin bir göstergesi. Erken Roma döneminde yapıldığı anlaşılan ilk yapının üzerine eklemlenen üst kısım, 14. yüzyıl Karamanoğlu üslübunu yansıtıyor. 84 metrelik uzunluğa sahip köprünün kemerleri ve selyeranları kesme taş, diğer ölümleri ise moloz taş kullanılarak inşa edilmiş.

Mersin’in Mut ilçesin Göksu Beldesinde yer alan taş köprünün üç kemeri ve kara üzerine konumlanan boşaltma gözleri bulunuyor. Ana kemerin her iki yanına iki küçük kemer ve biri büyük diğeri küçük olmak üzere daire şeklinde iki göz yerleştirilmiş. Bu yuvarlak gözler, ustası tarafından köprünün ağırlığını hafifletmek amacıyla eklenmiş.

Bir söylenceye göre köprüden en çok nar yükü taşıyan Yörük deve kervanları geçermiş. Narekşisinin asitli özelliğinden dolayı zamanla köprünün taşları aşınmış. Gördüğü onarımlar nedeniyle eklektik bir üslubu yansıtan Kravga Köprüsü, 1990 yılında trafiğe kapatılarak emekliye ayrıldı.”

07.02.2010 Ermenek Haber