Tarihi Eserler Seyyar Tezgahında

1204

Polis, 2. Mahmut dönemine ait paralar ele geçirildi.

Beyazıt’ta seyyar tezgahında tarihi eser satışının yapıldığını belirleyen polis, piyasa değeri 100 bin lira olduğu tahmin edilen Roma ve Osmanlı döneminden toplam 86 parça altın ve gümüş madeni para ele geçirdi. Padişah 2. Mahmut döneminde kullanılan paraları ve sikkeleri satmak isterken gözaltına alınan satıcı, kanunsuz bir şey yapmadığını ve eserlerin tarihi eser olmadığını savundu.

Tarihi eserlerin kanunsuz bir şekilde satıldığı ihbarını alan Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Beyazıt Polis Merkezi ekipleri, müşteri kılığında Sahaflar Çarşısı ve civarında denetime çıktı. Can Akşit V.’nin tezgahında sattığı tarihi paraları inceleyen ekipler, tezgahta Roma ve 19. yüzyılın başlarında yaşamış olan Osmanlı Padişahı 2. Mahmut döneminde kullanılan paraların bulunduğunu belirledi. Satıcıyla pazarlık yapan tebdil-i kıyafet giymiş polisler, Roma dönemine ait paraları tanesi 2 bin liraya almak için anlaştı. Tam bu sırada kendilerini izleyen diğer polislere küçük bir işaret veren sivil polisler, operasyonun düğmesine bastı. Olay yerine gelen resmi polislerle birlikte, müşteri kılığındaki güvenlik güçleri kimliklerini göstererek, şüpheli Can Akşit V.’yi gözaltına aldı.

Polisle eserleri satma konusunda anlaşmış olmasına rağmen kanunsuz bir iş yapmadığını savunan satıcı, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarındaki paraları sattığını öne sürdü. Karakolda ilk ifadesi alınan şüpheli Can Akşit V., dedesinin dahi geçimini tarihi para satarak, sağladığını ifade etti.

Roma dönemine ait ele geçirilen 4 madeni paranın altın olduğu belirlenirken, piyasada az rastlanan bir eser olduğuna dikkat çekildi. Elde edilen Osmanlı dönemine ait 82 madeni paranın ise ‘elektrum’ adı verilen, gümüş ve altın karışımından yapıldığı, tarihi eserlerin piyasa değerinin 100 bin TL’yi bulduğu ifade edildi.

Eserlerin İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edileceği öğrenildi.

08.02.2010 Haber Türk