İmparatorlar için Burdur Arkeoloji Müzesi’ne Yeni Düzenleme Yapılıyor

İmparatorlar için Burdur Arkeoloji Müzesi’ne Yeni Düzenleme Yapılıyor

3 529

Burdur Arkeoloji Müzesi’nde yer olmadığı için depoda bekletilen dünyaca ünlü imparator heykellerinin sergilenmeleri için çalışmalar başladı. Müze içerisine yeni yapılacak bir bölüm ile imparatorlar görücüye çıkacak.

Ağlasun ilçesi sınırlarında yer alan Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan Roma imparatorları Hadrian ile Marcus Aurelius’a ait heykeller, Burdur Arkeoloji Müzesi’nin içerisine yapılacak imparatorlar kültünde sergilenecek. Yeni yapılacak olan bu bölümün ihalesinin önümüzdeki günlerde yapıldıktan sonra yaklaşık 1 ay içerinde bitirilmesi planlanıyor. Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün talebi üzerine Antalya Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, imparatorlar heykellerinin sergilenmesi için gerekli olan projeyi hazırladı. İmparator heykelleri müzenin Sagalassos’la ilgili kısmında yer alacak.

Roma İmparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius için kalıp ve temizlik çalışmalarına başladıklarını belirten Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci, 2010 yılı turizm sezonu başlamadan bu heykellerin sergilenmelerini istedikleri kaydetti. Ekinci, “Roma İmparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius’un heykellerinin Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmesi ile müzemizde çok büyük bir değişiklik olacak. Burdur’un bu sayede kültür turizmi açısından hareketlenecek ve Dünya’nın gözü burada olacak.” diye konuştu.

Burdur Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Tanır, heykellerinin sergilenmesiyle ilgili olarak, “Eserlerin güzel bir ortamda sergilenmeleri için yaptığımız çalışmalar sonuca ulaştı. Projemiz tamamlandığında Burdur Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edenlerin sayısında büyük bir artış olacağını bekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay da bu eserleri görmek için daha önce 3 kere Burdur’a gelmişti.” dedi.

İki yıl önce bulunan Hadrian’ın dev boyutlardaki heykeli, geçtiğimiz yıl Londra British Museum’da sergilenmiş, serginin ardından yer sıkıntısı nedeniyle depoya kaldırılmıştı. Heykeller British Museum’da yaklaşık 250 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

09.02.2010 haberler.com

3 COMMENTS

  1. Sayın Başlar, 1000 habere yaklaştığın web siten için seni kutlamak istiyorum, umarım arkeoloji ülkemizde hak ettiğe yerlere ulaşır, bunun için sivil topluma ve bizim gibi gönüllülere çok ihtiyaç var sanırım, inşallah Hadrian ile Marcus Aurelius’a ait heykeller en kısa zamanda sergilenir de biz de gidip görme şansı buluruz.

    Cüneyt KILIÇ – BAY Projesi Gönüllüsü

  2. Sevgili Başlar; Günümüz gençliği arkeolji ye nedense pek ilgi göstermiyor. seni bu caban ve azminden dolayı tebrik ederim. hergün sayende yeni şeyler öğreniyoruz. bu merakının hep sürmesini temenni ederim. Antalya Rölöve Anıtlar Müdürlüğü projeyi ilerletme ayağında sağlam bir adım atmış tarihimizi canlı tutmak adına yapılan bu desteklerin hiç eksilmemesini diler sana da tüm kariyerin boyunca başarılar dilerim.

    Gül ŞEN = Arkeoloji Haberleri Meraklısı

  3. Selamlar, dün bizzat kendi gözlerimle kazı çalışmalarına şahitlik ettim muhteşem bir yer Sagalassos gidip görülmesi gereken yerlerden birisi Anıtsal çeşmeyi ayağa kaldırmışlar muhteşem bir görüntüsü vardı Hamam ve birçok yerde hala Restorasyon çalışmaları sürdürülüyor açıkçası hayran kaldım hele hele Sagalassostan Ağlasun manzarası görülmeye değer

    Servet Bağcı – Turizmci

Leave a Reply