İmparatorlar için Burdur Arkeoloji Müzesi’ne Yeni Düzenleme Yapılıyor

1174

Burdur Arkeoloji Müzesi’nde yer olmadığı için depoda bekletilen dünyaca ünlü imparator heykellerinin sergilenmeleri için çalışmalar başladı. Müze içerisine yeni yapılacak bir bölüm ile imparatorlar görücüye çıkacak.

Ağlasun ilçesi sınırlarında yer alan Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan Roma imparatorları Hadrian ile Marcus Aurelius’a ait heykeller, Burdur Arkeoloji Müzesi’nin içerisine yapılacak imparatorlar kültünde sergilenecek. Yeni yapılacak olan bu bölümün ihalesinin önümüzdeki günlerde yapıldıktan sonra yaklaşık 1 ay içerinde bitirilmesi planlanıyor. Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün talebi üzerine Antalya Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, imparatorlar heykellerinin sergilenmesi için gerekli olan projeyi hazırladı. İmparator heykelleri müzenin Sagalassos’la ilgili kısmında yer alacak.

Roma İmparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius için kalıp ve temizlik çalışmalarına başladıklarını belirten Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürü Hacı Ali Ekinci, 2010 yılı turizm sezonu başlamadan bu heykellerin sergilenmelerini istedikleri kaydetti. Ekinci, “Roma İmparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius’un heykellerinin Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmesi ile müzemizde çok büyük bir değişiklik olacak. Burdur’un bu sayede kültür turizmi açısından hareketlenecek ve Dünya’nın gözü burada olacak.” diye konuştu.

Burdur Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Tanır, heykellerinin sergilenmesiyle ilgili olarak, “Eserlerin güzel bir ortamda sergilenmeleri için yaptığımız çalışmalar sonuca ulaştı. Projemiz tamamlandığında Burdur Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edenlerin sayısında büyük bir artış olacağını bekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay da bu eserleri görmek için daha önce 3 kere Burdur’a gelmişti.” dedi.

İki yıl önce bulunan Hadrian’ın dev boyutlardaki heykeli, geçtiğimiz yıl Londra British Museum’da sergilenmiş, serginin ardından yer sıkıntısı nedeniyle depoya kaldırılmıştı. Heykeller British Museum’da yaklaşık 250 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

09.02.2010 haberler.com