Tarihi Eserleri Jandarmaya Satmak İstediler

868

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde alıcı gibi davranan jandarma ekiplerine 500 bin TL’ye Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sikke, kolye ucu, mızrak ucu, gözyaşı şişesi, yüzük ve takılardan oluşan 645 parça tarihi eseri satmak isteyen Mehmet Y. ve oğlu Armağan Y. gözaltına alındı.

Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, ellerinde bulunan çok sayıda tarihi eseri satmak isteyen kişiler olduğu ihbarını aldı. Jandarma ekipleri yaptıkları araştırmada ellerinde tarihi eser bulunan kişilerin Manavgat İlçesi’nde yaşadığını öğrendi. Bir süre zanlıları izleyen sivil jandarma ekipleri daha sonra alıcı gibi davranarak temasa geçti. 57 yaşındaki Mehmet Y. ve 19 yaşındaki oğlu Armağan Y. alıcı gibi davranıp ellerinde bulunan 645 parça tarihi esere talip olan jandarma ekipleriyle 500 bin TL’ye anlaştı.

TÜMÜ GERÇEK ÇIKTI

Manavgat’ta bulunan bir internet kafe önünde buluşma yeri veren baba oğul, alışverişe gelen jandarma ekiplerine malzemeleri gösterdi. Bunun üzerine kendilerini izleyen diğer jandarma ekipleri operasyon için düğmeye basarak Mehmet Y. ve oğlu Armağan Y.’yi gözaltına aldı. Sorgulanmak üzere Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülen baba- oğul burada verdikleri ifadenin ardından adliyeye sevk edildi. Jandarma ekipleri ele geçirdikleri tarihi eser niteliğindeki malzemeleri Antalya Müzesi Müdürlüğü’ne götürdü. Burada yapılan incelemede Roma ve Bizans dönemine ait 108 gümüş, 329 bronz sikke, Osmanlı dönemine ait 48 gümüş sikke, ve aralarında kolye ucu, mızrak ucu, gözyaşı şişesi, yüzük bulunan 160 parça takı olmak üzere toplam 645 eserin hepsinin gerçek olduğu ve tarihi eser değeri taşıdığı ortaya çıktı.

Baba ve oğlu, çıkarıldıkları mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

08.02.2010 Hürriyet