Kayseri’de Altın Sikke Operasyonu

4
586

Kayseri’de ellerindeki altın sikkeleri alıcı gibi davranan jandarma ekiplerine satmak isteyen 3 kişi yakalandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Sarız ilçesine bağlı Yeşilkent beldesinde tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları öne sürülen E.Ş. (38), C.A. (34) ve İ.Ç. (32) jandarma ekiplerince takibe alındı.

Alıcı gibi davranan jandarma ekiplerine ellerindeki 102 det tarihi altın sikkeyi satmak isteyen söz konusu 3 kişi, gözaltına alındı.

Yetkililer ele geçirilen 102 adet altın sikkenin Kayseri Arkeoloji Müzesine gönderildiğini, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

10.02.2010 Zaman

4 YORUMLAR

 1. insan söyleyecek başka bir şey bulamıyor. gerçekten yazıklar olsun. altın bulma çabasıyla toprak alrında günyüzüne çıkarılmayı bekleyen kültürel kalıntıların tümüne zarar veriyorlar, ayrıca sikkeler tarihi okumak için oldukça önemli bir belgedir. bunu yapan insanlar bir başkasının malına el uzatmış bir hırsızdan çok daha utanç verici bir suç işlemiş oluyor.

 2. Ah be ilk yorumu ben yapacaktım kısmet olmadı, 1000. haber hayırlı olsun. Nice 1000 haberlere inşallah,

  İnsanlarımız o kadar ihtiyaçlı hale geldi ki, artık nereden neyi çalacaklarını şaşırdılar, halbuki o sikkeleri devlete verseler, bildiğim kadarıyla %40’ı onlara geri veriliyor…

  Cüneyt KILIÇ – Bay Projesi Gönüllüsü

 3. insanlar bu kadar vurdum duymaz hale ne zaman geldi? ezelden beridir böyle miydiler? inanın bazen bunları soruyorum kendime. kolay yollardan nasıl para kazanırım derdine düşmüş herkes. çok ayıp bir durum bu yaptıkları. ne demek ya altın sikkeyi rant haline getirmek. bu yapılanlar bir değil iki değil. yıllardan beridir bazı kendini bilmezler tarihimizi, tarihi eserlerimizi kullanarak, satarak, dış ülkelere kaçırarak kazanç elde ediyorlar. bunlara artık dur denilmeli. biliyorum devletimiz bu konuda titiz davranıyor. araştırmalar yapıyor, tarihi eser kaçakçılığı yapaları yakalıyor… ama bunlar bir seferle sınırlı kalmasın istiyorum ben. bu çalışmalar arttırılsın. yabancı devletler artık bizim tarihi eserlerimizi kendi müzelerinde sergilemesin. onlar bizim hakkımız. onları tanıtmak, tanımayı sağlamak bizim görevimiz olmalı…. bu beni çok yaralıyor. Biz Türk Milleti resmen tarihimizi başkalarından yabancı araştırmacılardan öğrenir hale geldik. bir bakın yapılan kazılara, araştırmalara çoğunun ismi yabancılar….

  biraz sert oldu sanırım. ama artık bu rant kavgasına bir dur diyen olmalı… tarihimiz kazanç kapısı değildir. Herkese Sevgiler…

  GÜL ŞEN