Tarihi Eserler Harap Halde

1515

Bitlis’in Ahlat ilçesinde ”Eski Ahlat Şehri Kazısı”nda ortaya çıkarılan Selçuklu dönemine ait çifte hamamın, koruma amaçlı olarak kaplanan brandadan nemlenerek zarar gördüğü bildirildi.

Ahlat Tarihi Eserleri Koruma ve Tanıtma Derneği (AHTEK) Başkanı Muzaffer Pirhasanoğlu, ”Eski Ahlat Şehri Kazısı” ilçede yaklaşık 50 yıldır devam ettiğini ve yapılan kazılar ardından gün yüzüne çıkarılan eserlerin tabiat şartlarına yenik düştüğünü söyledi.

Pirhasanoğlu, çifte hamamın geçen yıl yapılan temizlik çalışmalarının ardından, tabiat şartlarından etkilenmemesi için koruma altına alındığını anımsatarak, şöyle konuştu:

KORUNAMIYORLAR

”Koruma amaçlı olarak hamamın üzeri brandayla kaplandı. Ancak bu kez de brandanın terlemesiyle oluşan su damlacıkları ve soğuk, sıcak farkları nedeniyle oluşan terleme, eserde daha kötü bir etki yarattı. Taşları eritmeye başladı.”

Tarihi eserlerin bu tür geçici çözümler yerine bir an önce restore edilmesi gerektiğini belirten Pirhasanoğlu, yetkililerin Ahlat’taki eserlerin yok olmasını engellemek için bir an önce restorasyon çalışmalarına başlaması gerektiğini bildirdi.

CİDDİ SORUNLAR VAR

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban ise ilçede kazıların 1966 yılında Prof. Dr. Haluk ve eşi Beyhan Karamağaralı tarafından başlatıldığını hatırlattı.

İlçedeki Eski Ahlat Şehri Kazısı’nın Doç. Dr. Nakış Karamağaralı başkanlığında yürütüldüğünü bildiren Çoban, kazı çalışmalarının restorasyonla alakalı çok ciddi sorunlarının bulunduğunu kaydetti.

10.02.2010 Diyarbakır Söz