Tarihine Yakışır Proje

636

Amazon Kadınlar Mozaiğine rastlanmasının ardından çalışmalarına ara verilen Temalı Park Projesi yeniden yapılandırılıyor.

Halepli Bahçede başbakan tarafından temeli atıldıktan sonra yapılan alt yapı çalışmaları sırasında Amazon Kadınlar Mozaiğine rastlanmasının ardından çalışmalarına ara verilen Temalı Park Projesi yeniden yapılandırılıyor.

Temalı Park olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atıldıktan sonra yapılan alt yapı çalışmaları sırasında Amazon Kadın Mozaiğine rastlanılması ile projeye ara verilmişti.

Dünyada eşi ve benzeri bulunmayan Amazon Kadınlar Mozaiği, Roma dönemine ait kanalizasyon ve hamamın ortaya çıkmasının ardından ilgi odağı olan Halepli Bahçe Projesi’nin en kısa zamanda hayata geçirilmesi bekleniyor. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız: Halepli Bahçede Temalı Park Projesi kapsamında çalışmalar yapılırken mozaiklere rastlanılmasının ardından park çalışmalarını durdurduklarını söyledi.

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Yıldız, bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmalarının tamamında yaklaşık yüzde doksanında bitmiş yaklaşık 6 yüz sondaj kazısı bulunduğunu ve şuan yapılan çalışma alanının Koruma Kurulu tarafından birinci derece sit olanı olarak seçildiğini kaydetti. Alanının tamamının iki yüz dönüm olduğunu söyleyen Yıldız, bu alandaki beş dönümün Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ve geriye kalan kısmının ise Şanlıurfa Belediyesi’ne ait olduğunu dile getirdi. Halepli Bahçe’deki 100 evin Şanlıurfa Belediyesi tarafından kamulaştırıldığını ifade eden Yıldız, yaklaşık 5 evin bulunduğu ve mahkemelik olan alanın tamamında bir park ve iki müze yapılacağını dile getirdi.

2010 yatırım programında yaklaşık on trilyonluk bir bütçe ile Halepli Bahçe’de iki müze yapılacağını söyleyen Yıldız bu müzelerden birinin Şanlıurfa Arkeolojik Park diğerinin ise Şanlıurfa Mozaik Müzesi olacağını kaydetti. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Yıldız, açık alanda sergilenen eserleri, Arkeoloji Parkı’nda, kapalı alanda sergiledikleri eserleri ise Edessa Mozaik Müzesinde sergileyeceklerini söyledi.

11.02.2009 sanliurfa.com