200 yıllık Tarihi Yapının Üzeri Kapatıldı

689

Denizli Belediyesi’nin altyapı çalışmaları sırasında Çaybaşı Caddesi’nde ortaya çıkan ‘tonozlu su yapısının’ üzeri, toprakla kapatıldı. 200 yıllık olduğu sanılan tarihi su yapısıyla ilgili kararı Kültür ve Turizm Bakanlığı verecek.

Denizli Belediyesi’nin yüzde 70’ini tamamladığı, mayıs ayı sonuna kadar bitirmeyi planladığı altyapı çalışmaları sırasında Çaybaşı Caddesi ile Mimar Sinan Caddesi’nin kesiştiği bölgede yağmur suyu hattı döşeyen müteahhit firma ekibinin dozeri, zeminin 3 metre altında kemerli bir yapıya rastladı. Ekipler beton zemin altındaki kemer şeklindeki yapının sel drenaj kanalı olduğu düşüncesiyle çalışmalara devam ederken, bölgede bulunan bazı vatandaşlar Müze Müdürlüğü’nü telefonla arayarak kazıdan tarihi eser çıktığını bildirdi.

Kazının yapıldığı yere gelen Müze Müdürü Hüseyin Baysal ve arkeologlar ile Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Kadir Pektaş, yaptıkları inceleme sonunda tarihi su yapısı bulunduğunu belirledi. Altyapı çalışmaları Müze Müdürlüğü’nün gözetiminde sürdürülerek kanalizasyon hattı kemerli yapının altından, yağmur suyu drenaj hattı da üstünden geçirildi.

Pamukkale Üniversitesi ve altyapı çalışmalarını yürüten müteahhit firma tarafından fotoğraflar çekildi ve rölöveleri hazırlandı. Denizli Müze Müdürlüğü de yapı ile ilgili rapor hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdi.

Su yapısının tahminen 200 yıllık olduğu belirlendi. Yapının kentin en işlek caddelerinden birinde çıkması nedeniyle trafiğin ve altyapı çalışmalarının durmaması için üzeri gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra toprakla kapatıldı. Hazırlanan raporlar ve rölöveler Bakanlığa gönderildi ve görüş istendi. Tarihi su yapısının akıbeti hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu karar verecek.

Denizli Müze Müdürü Hüseyin Baysal, “Biz röleveleri ve raporları hazırlayarak bakanlığa gönderdik. Tonozlu yapı kentin en işlek caddelerinden birinde. Bakanlık kararına göre hareket edeceğiz” dedi.

11.02.2010 Radikal