Araban’daki Anıt Mezarlar İlgi Bekliyor

907

Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Elif beldesi, Hisar ve Hasanoğlu köylerindeki Roma dönemine ait Anıt Mezarlar yetkililerin ilgisini bekliyor.

Arabanlı vatandaşlar, Araban ilçesi sınırları içerisinde yer alan Elif beldesi, Hisar ve Hasanoğlu köylerindeki üç adet Roma dönemi Anıt Mezarların, askeri ve ticari anlamda Fırat’a paralel olarak kuzey-güney yönünde ve batıdan doğuya Fırat’a doğru gelen dönemin çok önemli iki yolunun kavşağında yer aldığını belirttiler. Roma döneminde bölgedeki zengin, asil, üst düzey yönetici veya yüksek rütbeli asker kişiler için yapılmış olduğunun arkeologların eserler üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda anlaşıldığını kaydeden vatandaşlar, Anıt Mezarların bir birine oldukça yakın yapılmış olmalarının bu yol kavşağıyla bağlantılı olduğunu ifade ettiler.

Anıt Mezarların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını anlatan vatandaşlar, “Bu eserlerin turizme kazandırılmasını istiyoruz. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz” dediler.

12.02.2010 Yurt Haber