Bizans Altınları Müzeye Verilecek

4284

Kayseri’nin Sarız ilçesinde dün jandarma ekiplerince bir otomobilde ele geçirilen 102 adet altın sikkenin Bizans dönemine ait olduğu belirlendi.

Jandarma ekipleri Sarız ilçesine bağlı Yeşilkent beldesi yakınlarında Cuma A’nın kullandığı 38 PU 951 plakalı otomobilde yaptıkları aramada, koltuğun altına gizlenmiş halde 102 adet altın sikke buldu.

Otombilde bulunan ve tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları bildirilen Cuma A, İbrahim C. ve Ejder Ş. yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 3 kişi, verdikleri ifadede altın sikkeleri müze müdürlüğüne teslim etmek için otomobile yola çıktıklarını, yolda bir hırsızlık olmaması için koltuğun altına gizlediklerini söyledi.

Sanıkların sorgularının sürdüğü, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği, altın sikkelerin nerede bulunduğu konusunun araştırıldığı bildirildi.

Otomobilde ele geçirilen 102 adet altın sikke, özel kurye ile Kayseri Arkeoloji Müzesi’ne getirildi.

Kayseri Müze Müdür Vekili Hasan Elma, yaptıkları inceleme sonucu altın sikkelerin Bizans dönemine ait olduğunun belirlendiğini söyledi.

Altın sikkeleri bir süre sonra müzelerinde sergileyeceklerini kaydeden Hasan Elma, “Ele geçirilen altın sikkeler Bizans dönemine ait olduğu için değerli. Altın sikkeleri, sanıklarla ilgili mahkeme sonuçlandıktan sonra müzemizde sergileyeceğiz” dedi.

11.02.2010 Samanyolu Haber