Günay Hacı Bayram’a Kuru Havuz Sözü Verdi

969

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hacı Bayram Camii ve Augustus Tapınağı çevresine “fıskiyeli havuz” yapılacağı yönündeki haberle ilgili, “Bölgeye daha önce kararlaştırdığımız gibi dekoratif taşlarla döşenecek kuru havuz düzenlemesi yapılacak” sözünü verdi.

Bakan Günay, bir gazetecinin haberi üzerine tapınağa giderek yetkililerden konuyla ilgili bilgi aldı. Haberi yapan Özgen Acar’ı da tapınağa davet eden Günay, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Balamir Gündoğdu, Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkilileri ve arkeologlarla çalışma yapılan bölgeyi gezdi.

Hacı Bayram Camisi’ne ve tapınağa zarar verecek tuvaletlerin, büyük bir su deposunun kaldırılacağını belirten Günay, tamamen sıhhi, ulaşımı kolay ve görüntü açısından rahatsız etmeyecek bir çevre düzenlemesi yaptıklarını söyledi.

Bölgede su toplanması durumunda zemine zarar vereceği düşüncesiyle “kuru havuz” uygulaması yapacaklarını anlatan Günay, gerekli sondaj çalışmalarının yapıldığını, ilgililerin konuya hassasiyetle yaklaştığını kaydetti.

Günay, “Bir havuz tartışması olduğu biliniyor. Biz bunu konuştuk, havuzun sızıntı ve rutubet yapabileceği, bina ve mevcut yapısal konuma zarar verebileceği düşüncesiyle tamamen kuru bir düzenleme olmasını kararlaştırdık” diye konuştu.

Yakından takip ediyorum

Havuzun içine kuru dere yatağı görüntüsü veren parça taşlar konulacağını, çevresinde insanların oturup dinlenebileceğini dile getiren Bakan Günay, havuzun içinde hiçbir fıskiye ya da su girişini sağlayacak bir düzenek olmadığını belirtti.

Günay, ıslak zeminlerin tamamen tapınaktan uzaklaştırıldığını, belediye meclisinin de Augustus Tapınağı’nın güçlendirilmesi çalışmalarına maddi destek sağlayacağını söyledi.

11.02.2010 Hürriyet