Tarihi Kalıntı Gençlik Merkezi ve Kütüphane Oluyor

795

Esenler Merkez Camii’nin karşısında bulunan ve bir süre önce arkeolojik kazı çalışmaları tamamlanan tarihi yapı, restore edildikten sonra gençlik merkezi ve kütüphane olarak Esenler halkına hizmet verecek. Esenler Belediyesi tarafından hazırlanan restorasyon projesi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı.

İnşaatına başlanan gençlik merkezi ve kütüphanenin yaklaşık 6 ay içinde hizmete sokulması hedefleniyor. Esenler Belediyesi ilçedeki tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak için harekete geçti. Esenler’deki tüm tarihi eserlerin envanterini çıkarıp röleve, restorasyon ve resititüsyon projelerini yapmayı amaçlayan Esenler Belediyesi, her eser için ayrı ayrı hazırladığı restorasyon projelerini de Anıtlar Yüksek Kurulu’na sunmaya başladı. Bu projelerden birisi de Menderes Mahallesi, 9 pafta, 38 parsel sayılı yerde bulunan ve halk arasında kilise kalıntısı olarak bilinen tarihi yapı. Esenler Belediyesi tarafından ‘tarihi yapı’ olarak tescili yaptırılan ve arkeologlar gözetiminde gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışması bir süre önce tamamlanan yapı için bir de restorasyon projesi hazırlandı. Söz konusu eser için Esenler Belediyesi tarafından hazırlanan restorasyon projesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Böylece tarihi yapının restore edilerek halkın hizmetine sunulması için bir engel kalmadı.

NADİDE BİR KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

Yapının restore edildikten sonra içerisinde internet salonuyla öğrencilerin rahat bir ortamda ödevlerini yapabilecekleri çok amaçlı salon ve etüt odasının bulunduğu güzel bir gençlik merkezi ve kütüphaneye dönüştürüleceğini kaydeden Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu şunları söyledi: “2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 12’nci maddesine dayanılarak çıkarılan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payına dair yönetmelik gereği fon için İstanbul Valiliği’ne yaptığımız başvurudan da olumlu sonuç aldık. Böylece restorasyon çalışmasını fon kullanarak gerçekleştireceğiz. İnşaatına başlanan ve 2 katlı olacak binayı yaklaşık 6 ay içinde hizmete açacağız. Yapının yakınında bir de tarihi çeşme var. Başka bir proje kapsamında bu tarihi çeşmeyi restore edeceğiz. Bu çeşmemizin projesi de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca onaylandı. Gençlik merkezi ve kütüphanemizin önünde güzel bir bahçe oluşturacağız. Tarihi yapı, tarihi çeşmeyle bütünleşecek ve Esenler’in en nadide kültür mekanlarından birisi haline gelecek.”

13.02.2010 Yeni Şafak