Datça Aslan’ını İstiyor

1188

Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nin CEO’su Henri Loyrette’ye bir mektup yazarak özellikle Smyrna Apollonu ve Smyrna Jüpiteri heykellerini geri isteyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ardından benzer bir isteğin Knidos kentinin bulunduğu Datça kenti sakinleri tarafından yapıldığı öğrenildi.

Datça Yerel Tarih Derneği Başkanı Akın Pilavcı, Datça’nın Knidos Örenyeri’nden çalınan eserlerin Fransa’nın Louvre ve İngiltere’nin British Museum’da sergilendiğini söyledi.

Datça Yerel Tarih Derneği Başkanı Akın Pilavcı, Knidos örenyerinden kaçırılan eserleri Datçalılar olarak kendi topraklarında sergilemek için daha önce girişimde bulunduklarını belirterek, “Bugüne kadar yapılan kazılarda, Knidos’un ancak onda biri açığa çıkarılabildi. Selçuk Üniversitesi tarafından yapılan kazılar gerek bütçe gerek eleman yetersizliği nedeniyle durduruldu. Geçmişte birçok eser Knidos’dan yurt dışına kaçırıldı. British Museum ve Louvre Müzesi’nde sergilenen eserlerin, bir müze açılarak Datça’ya kazandırılması, hem Datça’nın tarihi zenginliğini açığa çıkaracak, hem de o eserlerin bütün insanlığa sunumunu sağlayacaktır. California müzesinde bile, Knidos’tan götürülen 270 parça eser var. Bu eserlerin mutlaka ait olduğu yere getirilmesi gerekiyor” dedi.

Kazı alanı yeterince korunamıyor

Eserlerden en önemlisinin Knidos Aslanı olduğunu ifade eden Pilavcı, “Datçalılar olarak bu eserlerin kendi topraklarımızda sergilenmesini istiyoruz. Daha önce eserleri geri isterken bize eserlerin güvenliğini sağlayamayacağımız yönünde ifadelerde bulundular. Datça’da Yazı Köyü sınırları içinde bulunan 2 bin 600 yıllık Knidos Antik Kenti, maalesef define avcılarının hedefi haline geldi. Dünya mirası Antik Knidos Kenti yeterince korunamıyor. Knidos’un 2- 3 personelle korunması mümkün değil. Çok daha iyi şartlarda korunması gerekiyor. Sadece karadan değil, denizden de ulaşmak mümkün olduğu için daha büyük çaplı koruma altına alınması gerekli. Kamera yerleştirilip güvenlik personeli de görevlendirilmeli” diye konuştu.

Knidos Aslanı

Knidos Aslanı, M.Ö. 394’te Knidos önlerinde yapılan bir deniz savaşını kazanıp kenti işgalden kurtaran Komutan Conon için yaptırıldı ve kızıl kayalıklara dikildi. Ama su kaynaklarının kuruması ve depremler nedeniyle kent terk edildi, heykel de unutuldu. İngiliz subay arkeolog Sir Charles Newton, 1855’te üç günlük uğraş sonucu gemiye yükletebildiği heykeli İngiltere’ye götürdü.

15.02.2010 Ege’nin Sesi