Demre’de Toprak Altında Kalan Eserlerin Varlığı Belirlenecek

2478

Antalya’nın Demre ilçesinde toprak altında kalan eserlerin varlığının belirlenmesi için proje başlatıldı.

Myra Andrake Kazısı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen, Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın özel olarak sağladığı 300 bin TL ödenekle tüm Demre’yi kapsayan jeofizik projesi başlatıldığını bildirdi.

Proje kapsamında 2 ay sürdürülecek çalışmalarda 10 kişilik uzman ekibin görev alacağını kaydeden Prof. Dr. Çevik, kendisinin başkanlık yapacağı ekipte öğretim görevlisi Süleyman Bulut, araştırma görevlileri Onur Tıbıkoğlu, Afşin Aygün, uzmanlar Çağrı Yağar, Hatice Dere, Senem Yıldırım, jeofizik mühendisleri Ataber Yüklü, Olcay Çakmak ve Hızır Yılmaz’ın görev yapacağını söyledi.

Demre Ovası’nın tarihte 3 kez sel felaketi geçirdiğini, Myra Antik Kenti’nin birçok bölümünün toprak altında kaldığını ifade eden Çevik, şöyle konuştu:

”Büyük bir metropol olan Myra Antik Kenti’nin alüvyon altında kalan bölümleri keşfedilmeye çalışılacak. Bugün tiyatro ve bir hamam olarak görünen antik kentin cadde ve sokakları ile diğer bölümlerine ilişkin tarama yapılacak. Antik kaynaklarda adı geçen ancak bugün hiç görünmeyen Artemis Tapınağı gibi pek çok yapının yeri ve varlığı ortaya çıkarılacak. Çok kanallı rezistivite ve jeoradar kullanılarak yapılacak ölçümlerde 10 metre derinliğe kadar yapıların varlığı tespit edilecek.”

Prof. Dr. Çevik, ödenek sorunları olmadığını, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın bu projeye önem verdiğini belirterek, ”Bu çalışma sonrası Demre’de bir tarih hazinesi ortaya çıkabilir” dedi.

15.02.2010 Haber Antalya