Tarihi Cizre Kalesi Boşaltılıyor

992

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan, Dicle Nehri kenarında 163 yıldır askeri kışla olarak kullanılan Cizre Kalesi’ni boşaltma çalışması başlatıldı.

Cizre’de Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana 163 yıldır askeri kışla olarak kullanılan, son 35 yıldır Cizre Hudut Tabur Komutanlığının yer aldığı Cizre Kalesi’ndeki askeri malzemeler yeni hizmet binasına taşınmaya başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca birinci derece sit alanı ilan edilen, 2005 yılında boşaltılma kararı alınan kalede boşaltma çalışmasının yaklaşık 2 hafta süreceği bildirildi.

Eşyaların taşınması sırasında yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü.

Cizre Kaymakamı Cihan Demirhan, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, hudut sınır taburunun kullandığı kalenin ilçe için çok önemli bir yer olduğunu söyledi.

Hamidiye eski alay komutanlığı binası, Memu Zin zindanı, ilçenin eski mesire alanı, aslanlı kapı, Bırcabelek burcu ve sur kalıntılarının yer aldığı kalenin ilçenin tarihi ve kültürü açısından çok önemli bir yer olduğunu kaydeden Demirhan, kalenin boşaltıldıktan sonra derhal koruma altına alınması gerektiğini söyledi.

Demirhan, ”Cizre hudut taburu boşaltıldıktan sonra kaleyi koruyacak bir sistem kuracağız. Bununla ilgili projemizi yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kalenin korunmasıyla ilgili ödeneği gönderdi. Özel güvenlik ve kameralarla kaleyi koruyacağız. Kaleyi ilçenin turizmine kazandıracağız. Hedefimiz ilçeye turist çekmek.”

11.02.2010 Zaman