Antik Çağ’da Tarsus’ta Yaşamış Filozoflar Belgesel Film Oluyor

1704

Türkiye’de ilk kez Anadolu’da yaşamış filozofları ele alan belgesel film çekiliyor. Belgesel filmin Tarsus’un tanıtımında önemli bir adım olması bekleniyor.

Tarsus, 10 bin yıllık tarihi geçmişinin zenginliği ile bir kez daha gündemde. Gazeteci-Yazar Uğur Pişmanlık’ın yazdığı “Antik Çağ’da Tarsuslu Filozoflar” kitabı belgesel film oluyor.

İlk baskısı 2002 yılında yayınlan, 2. baskısı ise Arkeoloji ve Sanat Yayınları tarafından Ocak 2009’da yapılmış olan Antik Çağ’da Tarsuslu Filozoflar kitabı önümüzdeki günlerde belgesel film olarak çekilecek.

Antik Çağ’da Tarsuslu Filozoflar belgeseli, Uğur Pişmanlık ve Burak Köroğlu tarafından senaryolaştırıldı. Bu çalışmanın danışmanlığını ise Arkeolog Burak Köroğlu ve Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü hocalarından Yard. Doç. Dr. Eyüp Erdoğan tarafından yapılıyor.

Tarsus’un yetiştirdiği 39 filozofla birlikte Tarsus tarihi de belgeselde tanıtılacak. Belgeselde, Kleopatra Kapısı, Antik Yol, Donuktaş Tapınağı, Kırkkaşık Bedesteni, St. Paul Kilisesi, Roma Hamamı, Gözlükule Höyüğü, St. Paul Kuyusu gibi Tarsus’un önemli tarihi mekânları yer alacak. Ayrıca belgeselin kimi bölümlerde Aratos, Khrisippos, Areios ve Hermonia gibi önde gelen filozoflara ilişkin canlandırma yapılacağı ve ilüstrasyonların da yer alacağı belirtildi.

Proje ekibinde New York Film Akademisi’nden Hakan Tolga Polat’ın teknik ekip yer alacağı öğrenildi.

Tarsus’un tanıtımı açısından son derece önemli olan Antik Çağ’da Tarsuslu Filozoflar Belgeselinin çekimlerine hava şartlarından kaynaklı bir erteleme söz konusu olmazsa 20 Şubat tarihinde başlanacağı bildirildi.

16.02.2010 Tarsus Haber