Müze Sadece Hayal mi?

764

Çanakkale’ye Troya Müzesi kurulması için verilen starta bağlı olarak belirlenen çalışma takviminin üzerinden tam 8 ay geçti ancak bu süreçte ortaya projeyi ayağa kaldıracak tek bir adım dahi atılmadı. Ayrıca bu noktadaki olumsuzluk Troya Milli Parkının etrafının çamur deryasıyla kaplanması ile ilgi düzeyinin boyutu noktasında bir başaka gerçekliği gündeme getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığında bütçesi dahi hazır olan Troya Müzesi proje yarışması ile geçen yıl atılamayan adımlar bu yıl da belirsizliğini koruyor. Yeni yılın ilk 2 ayında da somut gelişmeler yaşanmaması bazı kesimlerde‘Çanakkale havanda su mu dövüyor” yorumlarına neden olurken, ‘Müze rüyası bitiyor mu’ kaygılarına yol açtı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Güney başta olmak üzere bugüne kadar birçok kesim tarafından gündeme getirilen Troya Müzesi ile ilgili beklenen somut adımlar bir türlü atılamıyor. Projenin en önemli aşamasını oluşturan uluslararası yarışmanın dahi alt yapısı 8 aydan bu yana gerçekleştirilemedi.

Yurt dışından örnek alınacak mimari projelere bağlı olarak düzenlenen yurtdışı gezi programlarına her geçen gün yenilerinin eklenmesine rağmen bugüne kadar proje esaslarını oluşturacak toplantının dahi gerçekleşmemiş olması müzenin hayal aleminde kurulan güzel bir düş olmanın ötesine çıkamadığı eleştirileri gittikçe yoğunlaşmaya başladı. İlgililer bu konuda ketum tutumlarını sürdürüp 8 aylık gecikme hakkında tek bir laf etmezken projenin daha başlamadan ağır aksak yürümesi moralleri bozdu.

Her şey hazır ama

Projeyi ayağa kaldıracak adım atılmamasının yanında son yağışlarla birlikte Troya Milli Parkı adeta kendi kaderine terk edildi. Troya Milli Parkına açılan Güzelyalı yolu tam bir çamur deryasına dönüştü. Ulaşım ağının koptuğu bu yerden milli parka ulaşmak imkansız hale gelirken bir park yolunu dahi zaman içersinde çözemeyen bir projenin bundan sonraki aşamasının nasıl gerçekleşeceği merak konusu. Oysa projeye işlerlik kazandırmak için Ankara’da bütçenin hazır olduğu belirtiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bütçesi dahi hazır olan Troya Müzesi proje yarışması ile geçen yıl atılamayan adımlar bu yıl da belirsizliğini koruyor. Yeni yılın ilk 2 ayında da somut gelişmeler yaşanmaması bazı kesimlerde‘Çanakkale havanda su mu dövüyor” yorumlarına neden olurken ‘Müze rüyası bitiyor mu’ kaygıları da gelişmeye başladı.

15.02.2010 Çanakkale Olay