Kale Dehlizi İçin MTA Eleman Gönderiyor

688

Vali Mustafa Kara`nın Onayı ile Kastamonu Kalesinin Kültür olduğu kadar Turizm sektörüne de katkıda bulunması için yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan bir projenin Bakanlığa gönderilmesinin ardından Bakanlık teklifi olumlu gördü ve Enerji Bakanlığıyla yapılan temaslarla projenin hayata geçirilmesi için ön incelemeler yapmak üzere Teknik Ekip düzeyinde elemanların Kastamonu ya gönderilmesine izin verildi.

Kale’nin en üst kısmında bulunan Dehlizi Turizm e açmak üzere hazırlanan proje doğrultusunda gerekli Jeolojik çalışmaların yapılması için önümüzdeki günlerde Jeolog ve Jeoloji Mühendislerinden oluşan 3 kişilik ekip Kastamonu da olacak.

Ekibin Kastamonu ya ulaşmasının ardından İl Müdürü Ziver Kaplan ve Kastamonu Arkeoloji Müzesinde görevli Arkeologlardan oluşan personelle birlikte Kale dehlizinin bulunduğu bölümde gerekli incelemeler yapılarak proje çalışmaları öncesi ne şekilde bir yol izlenmesi gerektiğine dair rapor tutularak diğer işlemlere başlanacak.

18.02.2010 Kastamonu Postası