Ankara’da Bir Tarih Yokolacak!

830

Arkeologlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Augustus Tapınağı’nın yanına havuz yaptırmasına tepki gösterdi.

Kültür ve Sanat Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat-Sen) Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, Anakent Belediyesi’nin, Dünya Anıtları Vakfı’nın, dünyada korunması gereken 100 anıt arasına aldığı, “Augustus Tapınağı”nın yanına yaptırdığı fıskıyeli havuz hakkında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bilgi isteyeceklerini söyledi. Arkeologlar da Anakent Belediyesi’nin bu yaklaşımının “Türkiye’yi dünyaya rezil ettiğini” vurguladı.

Cumhuriyet yazarı Özgen Acar’ın konuyu gündeme getirmesinin ardından her kesimden tepkiler geldi. Aralarında arkeoloji profesörleri, inşaat mühendisleri ve işadamlarının da bulunduğu Anadolu Kültür Derneği’nin (AKA) Başkanı Turgut Tokuş, heyet halinde tapınakta incelemelerde bulunduklarını söyledi. Tokuş, “Bakanlık yetkileri ne kadar açıklamada bulunsa da tapınağın yanına bir su havuzu yapıldığı gerçek. Belki bugünlerde havuza su koymayabilirler, ama ya sonra? Sonrasını kim garanti edebilir? Su tapınağa iki şekilde zarar verecektir. Birincisi havuzdan sızan sular, temelde ve diğer yapılarda çatlaklar oluşturabilir. Düşünün on yıl sonra deprem olduğunu. O deprem anında tapınak yıkılabilir. İkincisi de su, tapınak üzerinde bulunan orijinal yazılara da ciddi anlamda zarar verecektir. Aşınmayı hızlandıracaktır. Çok açık ki burada Anıtlar Koruma Kurulu’nun ciddi zaafı var. Onaylamaması gerekiyordu” dedi. Augustus Tapınağı’nın dünyada eşi benzeri bulunmadığını kaydeden Tokuş, bu nedenle tapınakta yapılacak herhangi bir çalışmanın uzmanlarca değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Yapım belediyeye verilmiş. Bence Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu işi belediyeye bırakmaması gerekirdi. Belediye orada ihale yapacak ancak böylesine değerli tarihi eserler ihale usulü onarılacak eserler değildir. Tapınak yıkılsa dünyaya rezil oluruz” diyen Tokuş, Türkiye’deki tarihi eserlere gereken önemin verilmediğine dikkat çekti. Tokuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yunanistan’da yeni Akropolis Müzesi açıldı. Antik bir şehrin üzerine yapılan bir müzedir bu. Müzenin bir kısmı açıkta bırakılmış, bir kısmı da cam. Bir camın üzerinden yürüyorsunuz müzede. Aynı şey Ankara’da da yapılabilirdi. Ne yazık ki bizde çok sayıda tarihi eser olduğu için kıymetini bilmiyoruz. Başka bir ülke olsa, başının tacı yapardı.”

19.02.2010 Ankara Haber