Bursa’nın Hamamlarına Yeni İşlev

1056

Kaplıca ve hamamlarıyla ünlü Bursa’da, atıl durumda bulunan tarihi hamamların, restore ettirilip kültür merkezi gibi farklı işlevler kazandırılarak kullanıma sunulduğu bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde başkentliğini yapan, özellikle Çekirge semtindeki kaplıca suları ve hamamlarıyla ünlü Bursa’ya, tarih boyunca birçok hamam yapıldı.

Kent kültüründe önemli bir yeri bulunan ve 20. yüzyılın ortalarına kadar bu önemini koruyan hamamlar, her evin sıcak su olanağı sunan birer banyoya sahip olmasıyla giderek önemini kaybetmeye başladı.

Bazı hamamlar büyük ölçüde yıpranırken, bazıları atıl vaziyette zamana direnmeye, bazıları da esas işlevleri dışında dökümcülük gibi iş kollarına mekan olarak hizmet vermeye başladı.

Osmangazi Belediye Başkanı seçildikten sonra kentin tarihi değerlerinin ayağa kaldırılması kapsamında Muradiye ve Ördekli hamamlarını restore ettiren Recep Altepe, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmesinden sonra da hamamların yeniden işlerlik kazanması ve bir kısmının farklı etkinliklerde kullanıma sunulması için çalışmalarını sürdürüyor.

Recep Altepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehrin her köşesindeki eserlerin canlandırılmasının, ekonomiye ve sosyal hayata sağlayacağı katkıya işaret etti.

Bursa’da tarihi mirası gün ışığına çıkaracak 245 proje başlattıklarını belirten Altepe, ”Bursa’nın kültür ve turizm kimliği, gelecek yıllarda daha çok ön plana çıkacak. Kültürümüzün önemli bir parçası olan hamamları, yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Altepe, Osmanlı Devleti’nin ilk eserlerinin Bursa’da bulunduğuna dikkati çekerek, anıtsal değeri olan bütün eserlere sahip çıktıklarını, ayrıca tarihi hanlar bölgesi ve Bursa çarşısının, Türkiye’nin en güzel ve düzenli çarşısı haline gelene kadar da çalışmalarını sürdüreceklerini anlattı.

-HAMAMLAR VE ÖZELLİKLERİ-

Yaklaşık 600 yıl önce 2. Murat tarafından Muradiye Külliyesi içindeki türbelerde dua edenler ve bekçilerin yıkanması için yaptırıldığı bilinen Muradiye Hamamı, uzun yıllar harap kaldı, 1986’ya kadar da dökümhane olarak kullanıldı.

Bu tarihten sonra onarımlarla hamam fonksiyonuna kavuşan tarihi yapı, zaman içinde hamam olarak kullanılamaz halince Osmangazi Belediyesince 1,1 milyon liraya kamulaştırılıp, restore ettirildi.

Tarihi hamam, Bursa Valiliği ile Osmangazi Belediyesi arasında imzalanan protokolle, İl Özürlüler Kurulu Koordinatörlüğünün kullanımına tahsis edildi.

Yıldırım Bayezid döneminde, 1400’lü yılların başında inşa edilen Ördekli Hamamı, 1400 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 1900 metrekarelik alana sahip. Tarihi yapı, restorasyonun ardından kültür merkezi olarak hizmet vermeye başladı.

Çandarlı İbrahim Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından 1421 yılında yaptırılan Mahkeme Hamamı’nın restorasyon çalışmalarına başlandı. Büyükşehir Belediyesinin takas yoluyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan aldığı hamamın kadınlar bölümü, restorasyonunun ardından kültürel faaliyetler için kullanılacak, erkekler bölümü ise yine hamam olarak hizmet verecek.

Osmanlı döneminde yapılan, Bursa’nın en büyük hamamlarından biri olan Dökümhane Hamamı ise 1572 yılında Bursa Kadısı Muallimzade Ahmet Efendi tarafından inşa edildi. Söz konusu eser, yıllarca Anadolu-Rumeli Kazaskerliği yapan Müderris Ahmet Efendi’nin Aksu Köyü’ndeki cami, zaviye ve mektep ile Zeyniler köyündeki medreseye gelir sağladı. 1854 yılında meydana gelen depremde ağır hasar gören hamam, uzun yıllar dökümhane olarak kullanılması nedeniyle bölgede ”Dökümhane Hamamı” olarak anılıyor. Hamamın, restorasyonunun ardından sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılacağı bir merkez olarak kullanımı planlanıyor.

Emir Sultan, Davut Paşa, Hasan Paşa, Nalıncılar, Davutkadı, Hamamlıkızık, İncirli, Kayıhan, Reyhan Paşa, Tahir Ağa ve Yıldırım Beyazıt hamamlarının da zaman içinde restorasyonu hedefleniyor.

19.02.2010 Bursa Hakimiyet