Japon İmparatoru Türkiye’de Müze Açacak, Dünyanın En Fazla Mozaiği Gaziantep’te Sergilenecek

846

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 4 bin 500 metre uzunluğu ile dünyada en fazla mozaik sergilenecek Gaziantep Müzesi’nin eylül ayında hizmete gireceğini söyledi. Günay, Kırşehir’in Kaman ilçesinde Japonlar tarafından yaptırılan arkeoloji müzesinin de temmuz ayında Japon imparatoru tarafından açılmasını beklediklerini kaydetti.

Turizminin kıyılarıyla sınırlı kalmasını istemeyen Türkiye, Anadolu’nun tarihi ve kültürel zenginliklerini dünyaya açmaya hazırlanıyor. Antalya’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anadolu’da yeni turizm merkezleri geliştirdiklerini açıkladı. Kapadokya’nın geçmiş yıllara göre çok daha iyi durumda olduğunu ve butik otellerle zenginleştirildiğini belirten Bakan Günay, “Yeni turizm şehirleri gelişiyor. Mardin artık Türkiye’nin gündeminde. Urfa’da hem tarih hem şehir turizmi açısından önemli gelişmeler var. Eylül ayında Gaziantep Müzesi’nin açılışını yapacağız. Gaziantep, dünyanın en fazla mozaik sergilenen müzesi olacak. Biz şu anda bin 500 metre sergimizle 3. sıradayız. Tunus 3 bin metrenin üzerinde mozaik sergiliyor. Gaziantep’te, bu yıl 4 bin 500 metre mozaik sergilediğimiz bir müzeye sahip olacağız.” diye konuştu.

Turizmi Anadolu’ya yayma gayretlerinin doğu ile sınırlı olmadığını, Karadeniz ile İç Anadolu’da da çalışma yaptıklarını kaydeden Günay, Kırşehir’e bağlı Kaman ilçesindeki arkeoloji müzesini temmuz ayı içinde açmayı planladıkları bilgisini verdi. Japonlar tarafından yaptırılan Kaman-Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nin inşaatına 2008’de başlandığını hatırlatan Günay, “Bu yıl temmuz ayında Japon imparatorluk ailesinin en üst düzey, umarım imparator ya da veliahtın katılımıyla açacağız.” dedi.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni geliştirmeye, Ankara’da Türkiye Uygarlıklar Müzesi kurmaya, Diyarbakır İçkale’yi bütünüyle müze yapmaya çalıştıklarını anlatan Günay, Türkiye’nin gelecek yıllarda sadece kıyılarıyla değil, Anadolu’nun içleriyle de turizme daha yakından uyum sağlayacağını söyledi.

TÜRKİYE’NİN 2009 BAŞARISI RAKİPLERİNİ RAHATSIZ ETTİ

Dünyanın sıkıntılı geçen bir yılı geride bıraktığını dile getiren Ertuğrul Günay, buna rağmen Türkiye’nin 2009’u başarıyla kapattığını ifade etti. Dünya turizminin 2009’u gelir ve ziyaretçi sayısında yüzde 5’lik azalmayla tamamladığını, İspanya’nın 7,5 milyon turist kaybettiğini, Yunanistan’daki azalmanın yüzde 8 olduğunu belirten Günay, Türkiye’ni ilk 10 turizm ülkesi arasında yılı artışla kapatan tek ülke olduğunu söyledi. Yüzde 2,8 artış sağlanan 2009’un Türkiye açısından olumlu bir yıl olduğunu aktaran Günay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elde edilen başarı rakip ülkelerde Türkiye karşıtı bir kapmayanın da sebebi olacak gibi gözüküyor. Türkiye geçen sene onların uğradığı sıkıntılara uğramadığı için, yılı daha olumlu sonuçlarla kapattığı için, aynı pazarlarda rekabet ettiğimiz ülkeler sanıyorum bu yıl hem fiyat düşürerek, hem de başka kampanyalarla Türkiye’ye karşı acımasız bir rekabet sürdürecekler. Biz de bu rekabete karşı pazar kalitemizi koruyarak ve fiyatlarımızı düşürmeden belli bir denge koruyarak, daha etkin tanıtım kampanyalarıyla onlarla baş etmeye çalışacağız.”

TURİZM ÇATI ÖRGÜTÜNE KAVUŞUYOR

Turizmcilerin yıllardır hayalini kurdukları çatı örgütü çalışmalarında sona yaklaşıldığına aktaran Günay, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turizm Yatırımcıları Derneği temsilcileri ve rehberlerle dün İstanbul’da bir araya gelerek konuyu görüştüklerini anlattı. Ekonomik ve sosyal yaşantıda önemli yere sahip turizm sektörünü buna uygun biçimde yasal çatı ve güvence altında buluşturmaya gayret etiklerini belirten Günay, düzenlemeyi 2010’da hayata geçirmeyi planladıklarını açıkladı.

19.02.2010 haberler.com