Tarihi Eserleri Kaçak Satmayın, Devlet Ücretini Ödüyor

Tarihi Eserleri Kaçak Satmayın, Devlet Ücretini Ödüyor

1 573

Niğde Müze Müdür Vekili Fariz Demir, ele geçen tarihi eserlerin yasa dışı yollarla satılmaması gerektiğini belirterek, eserin müzeye teslim edilmesi halinde devletin eserin değerini vatandaşa ödediğini aktardı.

Niğde’de tarihi eserlerin satışıyla ilgili açıklama yapan Müze Müdür Vekili Demir, arkeolojik kazıların yanı sıra yasal olarak define kazısı izni de verdiklerini söyledi. Amaçlarının vatandaşların yasadışı yollara başvurmaması olduğunu aktaran Demir, “Onun için bizim bir define yönetmeliğimiz var. Bu yönetmelik kapsamında bu illerle ilgilenen ilgili önce bize başvuruyor, sahanın kültür varlığı sahası olup olmadığı inceleniyor, sahaya izin verilmesinin ardından müze müdürlüğü başkanlığında maliyeden ve güvenlik birimlerinden bir ekip oluşturularak o alan içerisinde define kazısı yapılıyor. Bu yapılan kazı neticesinde çıkarılan malzemeler ya da define buluntularının çıkarıldığı alan eğer devlete aitse yüzde 60’ı devlete, yüzde 40’ı ise şahsa verilmektedir.” dedi.

Define bulunan alan şahsa ait ise yüzde 50’sini şahsın, yüzde 50’sini de devletin altığını belirten Demir, “Eğer bu alan başka bir şahsa ait ise yüzde 10’unu arsa sahibi, yüzde 40’ını kazı yaptıran şahıs ve yüzde 50’sine de devletin aldığını kaydetti.

20.02.2010 haberler.com

1 COMMENT

  1. sadece kaçırsalar yine iyi.hadi bu konuda bilinçlendirdik insanları.ama bütün olay burada bitmiyor.asıl mesele sadece para kazanmak için bilinçsizce yapılan kaçak kazılarda eserlere zarar verilmesi.kendi ellerimizle sadece para için tarihimizi yok ediyoruz.ülkemizde birçok insan arkeoloji için değeri paha biçilmez olan birçok eserin maddi değerinin çok düşük olduğunu bilmeden tarihimize zarar veriyor.işte öncelikli olarak halletmemiz ve insanları bilinçlendirmemiz gereken konu bu!!!

Leave a Reply