Küçükçekmece Gölü’nün Antik Sonuçları Sempozyumda

844

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi (DAÜ-SAGAM) arkeologlarının İstanbul Küçükçekmece Gölü’nde buldukları antik yerleşim ve deniz fenerinin bilimsel sonuçları, Viyana’da bu yıl 15’incisi düzenlenen “In Poseidon’s Realm” (Poseidon’un Krallığında) isimli sempozyumda sunuldu.

Bu yıl “Denizde Bizans, Yenilikler, Gelenekler” temasıyla düzenlenen sempozyum, 19 Şubat’ta başlayıp dün sona erdi.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde gerçekleştirilen sempozyumda, DAÜ-SAGAM’ın sunumunu Hakan Öniz yaptı.

Öniz, bildiri sunumunun sonrasında da mart ayında, DAÜ tarafından düzenlenecek 4. Uluslararası Sualtı Araştırmaları Sempozyumu için davet konuşması yaptı.

DAÜ’den yapılan açıklamaya göre, sempozyum, Almanya Sualtı Arkeolojisi Tanıtım Derneği (DEGUWA) ve Yunanistan Kiklad Bizans Arkeolojisi Kurumu tarafından Viyana Üniversitesi ile Avusturya Tarihöncesi Arkeoloji Derneği desteğiyle gerçekleştirildi.

Açıklamada, DAÜ-SAGAM’ın 2008 yılından itibaren Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Lahey ve Bristol Üniversiteleriyle birlikte İstanbul il sınırları dahilinde bir proje yürüttüğü de kaydedildi ve bu projenin İstanbul’un tarih öncesi geçmişinin araştırılmasını amaçladığı belirtildi.

Deniz, göl ve deniz kıyısındaki arkeolojik araştırmaları DAÜ tarafından yürütülen proje, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şengül Aydıngün ile DAÜ öğretim görevlisi ve sualtı arkeologu Hakan Öniz başkanlığında yürütüldü.

22.02.2010 Kıbrıs Gazetesi