Bizans İmparatoru’nun Eminönü’nde Ortaya Çıkan Zifaf Odası Avrupa Parlamentosu’nda

979

AP’nin Yunanlı üyesi elena Koppa, İstanbul Eminönü’nde ortaya çıkan Bizans İmparatorluk Sarayı kalıntılarının korunması için Türkiye’nin ne yaptığını sordu.

Avrupa Parlamentosu’nun Yunan Üyesi Eleni Koppa, İstanbul’da keşfedilen, eski Bizans imparatorunun “zifaf” odasının da bulunduğu saray parçasının, eski Eminönü belediye başkanı tarafından 12 milyon dolara satışa çıkarılmasını parlamento gündemine getirdi.

Sosyalist vekil Eleni Koppa, Avrupa Komisyonu’nun yanıtlaması istemiyle Avrupa Parlamentosu Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesine “Kültürel mirasın korunması” başlığını attı. Sarayın tarihi önemine değinen Eleni Koppa, “Komisyon, Türk yetkililerin Bizans Magnaura Sarayı’nı, tarihi önemi karşısında bir arkeolojik site olarak tasarlanmasını sağlayarak korumaları için ne planlıyor?” diye sordu.

Bugünkü Sultanahmet’te 16 futbol sahası büyüklüğünde bir yer işgal eden eski Bizans Sarayı’nın bir bölümü satılığa çıkarılmıştı. Eski ANAP Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş, fabrikasını yıkınca altındaki tarihi hazine ortaya çıkmıştı. Bu bölümde Bizans imparatorlarının kabul salonlarının yanı sıra “zifaf odası” ve bir hamamın bulunduğu da basında yer almıştı. Yunan vekil Eleni Koppa, soru önergesinde Türk yasalarının yıkılan binaların altındaki bölümlerin de arazi sahibine ait saydığını bildirdi. Eleni Koppa şöyle dedi:

“Bizans döneminde Bizans İmparatorları tarafından kabul salonu olarak kullanılan Magnaura Sarayı’nın en az 10’uncu yüzyıla kadar diğer amaçları yanında, çağdaş üniversiteler gibi bir yüksek okul olarak kullanılması son derece muhtemeldir. Adı Latince Aula Magna ya da büyük salondan gelmektedir. Bizans’ta gramer, retorik, felsefe, diyalektik, hukuk, aritmetik, geometri, astronomi ve müzik gibi konuların öğretildiği önde gelen iki okuldan biri olarak görülmektedir. Kısaca burası önemli bir arkeolojik sitedir. İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkentlerinden biri olması, kültür eserlerinin korunmasının AB’nin temel değerlerinden biri olarak kabul edilmesi ve Türkiye’nin Topluluk kültür çerçeve programına dâhil olması karşısında Komisyon: Türk yetkililerin Bizans Magnaura Sarayı’nı, tarihi önemi karşısında bir arkeolojik site olarak tasarlanmasını sağlayarak koruması için ne planlıyor?”.

23.02.2010 Euractiv