Sultan Sasa’nın Makamı İş Merkezi Olmaktan Kurtuldu

830

Diyarbakır’ın Hz. Ömer dönemindeki ilk valisi, Peygamber Efendimiz’in sahabelerinden Sultan Sasa’ya yapılan vefasızlık Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden döndü.

Arkeologların, Sultan Sasa’nın 1925 yılına kadar medfun bulunduğu türbe ve camiye ‘Roma dönemine ait kilise kalıntısı’ şeklinde rapor vermesi üzerine başlatılan iş merkezi projesinden vazgeçildi. Vakıflar Bölge Müdürü Yakup Aktürk, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nin düzenlediği raporların kendilerini yanılttığını belirterek ihaleyi iptal etti. Zaman’ın 3 Ocak’ta yayınladığı, ‘Sahabe kabrini kilise kalıntısı diye rapor ettiler’ başlıklı haber üzerine inceleme başlatılmıştı. Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri de sahabe makamının iş merkezine dönüştürülmesi girişimini protesto etmişti.

Diyarbakır’da 2 yıl önce uygulanan ‘Gazi Caddesi Rehabilitasyon Projesi’ kapsamında Sultan Sasa’nın makamı ve caminin olduğu yerde kazı çalışması yapıldı. Ardından Arkeoloji Müzesi, bir rapor düzenleyerek Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne gönderdi. Raporda, bölgenin ‘Roma dönemine ait bir kilisenin müştemilatının kalıntısı’ olduğu belirtildi. Ancak Osmanlı salnamelerinde ve vakıf kayıtlarında, Ulu cami ile Hasanpaşa Hanı arasındaki 5 No’lu parselin ‘Sultan Sasa Türbesi ve Camisi’ olduğu vurgulanıyordu. Arkeoloji Müzesi’nin raporuna göre hareket eden Vakıflar, bölgede işyeri yapmak için proje hazırladı. Sultan Sasa’nın makamının üzerine işyeri yapılacağını öğrenen tarihçi ve akademisyenler tepki gösterdi. Sivil toplum kuruluşları da Gazi Caddesi’nde yürüyerek ihalenin iptal edilmesini istedi. Bunun üzerine konuyu inceleyen Vakıflar, makamın korunmasına karar verdi. Vakıflar Bölge Müdürü Yakup Aktürk, “Diyarbakır’ın ilk Müslüman valisinin makamı oradaymış. Bize gönderilen raporlarda öyle bir şey yazmıyordu. Biz de orayı değerlendirmek için çalışma yaptık. Doğrusunu öğrenince de ihaleyi iptal ettik. Sahabe makamı ile ilgili çalışma yapacağız.” dedi.

23.02.2010 Zaman