Tatarlı Tümülüsü Afyon Müzesin’de

1286

Kaçak kazı sonucunda çalınarak Almanya’ya götürülen Tatarlı Tümülüsü’nün parçaları, Alman restoratörler tarafından Afyonkarahisar Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

İlimiz Dinar İlçesine bağlı Tatarlı beldesinde, bundan 40 yıl önce yapılan kaçak kazı sonucunda çalınarak Almanya’ya götürülen Tatarlı Tümülüsü’nün parçaları, Alman restoratörler tarafından Afyonkarahisar Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer’in çabaları sonucu Almanya’da olduğu belirlenen ve burada restore edilerek yurda getirilen tümülüse ait parçaların Müze Müdürlüğüne teslim edilmesi dolayısıyla Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi’nde tören düzenlendi. Prof. Dr. Latife Summerer, tümülüse ait parçaları Almanya’nın Münih kentinde bir koleksiyonerin deposunda bulduğunu ifade etti. Summerer; “Bu parçaların Türkiye’ye getirilmesi için yoğun çaba harcadık. Yaklaşık 40 yıldır yurt dışında bulunan eserleri bugün Afyonkarahisar Müze Müdürlüğüne teslim ediyoruz. Tümülüsün en değerli kısımları, kaçak kazılar sonucu yurt dışına kaçırılmış. Kalan eserler ise Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünce yapılan kurtarma kazısıyla buraya getirilebilmiş” dedi.

“İstanbul’da sergilenecek”

Ahşap parçaların 4 kişilik profesyonel ekip tarafından restore edildiğini belirten Summerer, eserlerin 25 asır öncesinden bugüne kalabilmesinin mucize olduğunu ifade etti. Summerer, ”Getirilen tümülüs parçaları ahşap. Ahşaplar üzerindeki çok detaylı resimler çok önemli. Bunlar bize o dönemin kültürü ve yaşamı hakkında çok önemli bilgiler veriyor. Mesela resimlerde yer alan keçeden yapılmış şapkalar, 2 bin 500 yıl sonra Afyonkarahisar’da bu sanatın hala olduğunu görüyoruz. Tatarlı Tümülüsü, İstanbul 2010 Kültür Başkenti kapsamında, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’nde 17 Hazirandan eylül ayına kadar sergilenecek. Sonra yeniden Afyonkarahisar’a getirilecek. Türkiye’nin yeni yapılacak en büyük arkeoloji müzesinde, Afyonkarahisar’da sergilenmeye başlanacak” dedi.

“Bugüne kadar kalmaları bir mucize”

Vali Haluk İmga da Tatarlı Tümülüsü’nün Türkiye ve dünya kültür mirası açısından önemli bir hazine olduğunu ifade etti. Tatarlı beldesindeki Tatarlı Tümülüsünün yağmaya uğradığını kaydeden İmga; “Bu kaçak kazıda ülkemiz ve dünya kültür mirası açısından çok önemli bir hazine ortaya çıkarıldı. Hazinenin bir kısmı Türkiye’de bir kısmı Almanya’da gün yüzüne çıkarılmadan kaldı. Bu tümülüste Pers dönemine ait bir satrapın (eyalet valisi) mezarı yer alıyordu. Odanın duvarı ahşaptan yapılmıştı ve bu ahşap üzerinde son derece güzel bir boyama tekniğiyle resimler çizilmişti. Bu resimler arasında satrapın seferleri ve cenaze töreni yer alıyordu. Tatarlı’da bulunan bu eserler altın değil ama bugüne kadar kalmaları bir mucizedir. Karun Hazineleri kadar önemli bir hazineyle karşı karşıyayız” dedi. İmga’nın konuşmasının ardından Almanya’dan getirilen Tatarlı Tümülüsü’ne ait parçalar paketlerinden çıkarılarak Afyonkarahisar Arkeoloji Müdürlüğüne teslim edildi.

22.02.2010 Afyon Haber