Malatya’da 2 Tarihi Eserin Restorasyon Projeleri Hazırlanıyor

1992

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Zengibar Kale kapısı ve Ozan Anıt Mezarı restorasyon projeleri yapılıyor. Darende Kaymakamlığınca davet edilen İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof Dr Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki 6 kişilik ekip çalışmalarını tamamladı.

Zengibar Kalesi kapısı ve Ozan Köyü’nde bulunan ve Bizans devrinden kaldığı sanılan anıt mezarda çalışmalar yapan teknik heyet, söz konusu bu tarihi eserlerin restorasyon projeleri tamamladıktan sonra Kaymakamlığa gönderecek.

Mimarlardan oluşan teknik heyetin Zengibar Kalesi’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Darende Kaymakamı Murat Uzunparmak, “Adeta bir açık hava müzesi olan ilçemizde bulunan birçok eser önceki yıllarda onarılmıştı. Ancak bunların dışındaki Zengibar Kalesi kapısı ve Ozan köyümüzdeki Bizans döneminden kaldığı sanılan Ozan Anıt Mezarı’nın da acil olarak onarıma ihtiyacı var. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden davet ettiğimiz heyet bu eserlerin restorasyon projelerini yapacak. Daha sonra bu eserlerin onarımı için gereken yerlere başvurulmak suretiyle sağlanan kaynakla buraların restorasyonları yapılıp, ilçemiz turizmine kazandırılacaktır” dedi.

Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki teknik heyet tarafından hazırlanacak projeler, Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna sunulacak. Adı geçen tarihi eserlerin restorasyonu ile ilgili olumlu karar çıkması halinde sağlanacak kaynak ile bu eserlerin onarılacağı bildirildi. Bu arada, geçtiğimiz yıllarda, yine Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılan ve ilgili kurumlarca da kabul edilen “Sönmezler Sokağı” sokak iyileştirme projesinin ise önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi için son aşamaya gelindiği kaydedildi.

23.02.2010 Arkitera