Sit Alanında Eğitim

1040

Kahramanmaraş İl Genel Meclisi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Turizm Komisyonu, 1960’lı yıllarda bahçesinde mozaik kalıntıları bulunduğu öne sürülen Afşinbey İlköğretim Okulu’nda incelemelerde bulunarak, eserlerin gün yüzüne çıkartılması için çalışma başlattı.

24 Aralık 2009 tarihinde sit alanı ilan edilen Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki Afşinbey İlköğretim Okulu’nda eğitim devam ediyor. İddiaya göre 1960’lı yıllarda okula kömürlük yapımı için bahçede yapılan kazılarda yaklaşık 6 metrekare çapında Zeugma Belkıs Antik Kenti’ndeki mozaikleri andıran bir eser bulundu. Ancak o dönemdeki ilgisizlik ve ihmal sebebiyle eserin üstü kapatılarak üzerine bina inşa edildi.

Okulun eski öğretmenlerinden ve eseri gördüğünü söyleyen Mehmet Emin Arıkan, o dönemde çocuk olduğunu ve çıkan eseri gördüğünü belirterek, “Biz o zaman çocuktuk. Okulumuza kömürlük yapımı için kazı yapıldı ve bu eser ortaya çıktı. Fakat o zaman tarihi eserlere yönelik güçlü bir bilinç olmadığı için üzeri kapatıldı ve bu bina inşa edildi. Eser çıktığı zaman ilçenin ilk fotoğrafçısı olan Celal Güneş de gelerek bunun fotoğrafını çekti. Bu resim hala bizde mevcut ve bu eser ortaya çıktığında Afşin tarihi açısından çok önemli olacaktır” diye konuştu.

Okulun hemen yanında evi bulunan Sadettin Binboğa ise aynı bölgede çok farklı eserlerin daha mevcut olduğunu öne sürdü. Binboğa, “Çocukluğumda bu evi aldığımızda bir mermer küvet vardı. O zamanda küveti çıkaramadıkları için yarısını kırdılar. Yarısını da taş olarak sonradan çıkardılar. Ben eski evin yerine yeni evi yaptırdığım zaman oraya iş makinelerini getirdiğimde 20 metrelik alan içerisinde 7 tane su kanalı çıktı. Anlaşıldığı gibi burası bir tarihi kalıntıdır. Eski bir tarihi yapı ya da kalıntı

olduğu belli oluyor” ifadelerini kullandı.

Sit alanı ilan edilen okulda incelemelerde bulunan İl Genel Meclisi Kültür Varlıklarını Koruma ve Turizm Komisyon Başkanı Ahmet Canpolat ise gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti. Elde edilen bilgilerden bölgede önemli bir tarihi eser olduğu sonucuna ulaşıldığını söyleyen Canpolat, gerekli çalışmaların bir an önce başlatılacağını dile getirdi.

İl Genel Meclis Başkanı Ramazan Okumuş da mozaiklerin ortaya çıkartılması için İl Genel Meclisi nezdinde çalışmalara başlanacağını işaret ederek, “İncelememiz sonunda burada bir rapor oluşturacağız. Bu raporu İl Genel Meclisimizden geçireceğiz. İlgili yerlere bu raporu sunacağız. Gerekli yardımları alarak bu işi başlatmış olacağız. İnşallah ileride burada bir kazı yapmak suretiyle bu mozaikleri açığa çıkaracağız. Okulun kapatılıp kapatılmayacağına ise değerlendirmeler sonrası karar verilecek” şeklinde

konuştu.

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, İl Genel Meclisi Kültür Varlıklarını Koruma ve Turizm Komisyon Başkanı Ahmet Canpolat, İl Genel Meclisi Kültür Varlıklarını Koruma ve Turizm Komisyon üyesi ve İl Genel Meclis Başkanı Ramazan Okumuş, İl Genel Meclisi Kültür Varlıklarını Koruma ve Turizm Komisyon Üyeleri Haydar Keleşer, Cuma Kaya, İl Genel Meclis Üyeleri Ömer Kösebalaban, Yemliha Böke, Belediye Meclis Üyesi Yalçın Çelebipekin’in incelemelerde bulunduğu okul Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 24 Aralık 2009 tarihinde birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilmişti.

25.02.2010 Beyaz Gazete