Antik Tiyatro Kazısı Mahkeme Sonucunu Bekliyor

954

Adana’nın Karataş ilçesindeki Magarsus Antik Kenti’ndeki 3 bin kişilik amfi tiyatronun gün ışığına çıkarılması çalışmaları, arazi sahiplerinin kamulaştırma bedelini az bulup reddetmesi üzerine başlatılamadı.

Adana Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık, kuruluşu M.Ö. 7. yüzyıla dayanan Magarsus Antik Kenti’nin Grek, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir iskan yeri konumunda olduğunu belirtti.

Bu koloni şehrin tamamına yakınının günümüzde toprak altında bulunduğunu ifade eden Arık, bu tarihi kalıntının ortaya çıkarılması çalışmalarının ilk aşamasına, 3 bin kişilik amfi tiyatroyu günışığına çıkartarak başlayacaklarını kaydetti.

Amfi tiyatronun yanı sıra antik kentte askeri amaçlı yapılmış tonozlu yapı ile kuzey kısımda hamam ve sarnıçın da yer aldığına işaret eden Arık, “Büyük İskender’in dua ettiği bilinen ve döneminde ’kehanet merkezi’ olduğuna inanılan Athena Tapınağı’nın da bulunduğu kentin, yaklaşık 130 hektarlık alanı kapladığı tahmin ediliyor” dedi.

Arık, altında tarih bulunan ve günümüzde tarım arazisi olarak değerlendirilen alanın tamamına yakınının kamulaştırılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Bunun için ilk etapta tiyatronun bulunduğu yerde kazı yapılacağını ifade eden Arık, şöyle konuştu.

“Söz konusu alan yaklaşık 35 dönümden oluşuyor. Bu alanın kamulaştırılması için komisyon oluşturuldu ve arazi bedeli belirlendi. Ancak hisseli olan bu arazi için dönüm başına belirlenen 40-42 bin TL tutarındaki bedel arazi sahipleri kabul etmedi. Arazi sahiplerinin dönüm başına 70 bin TL’ye varan rakamlar telaffuz etmesi üzerine de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak mahkemeye başvuruda bulunduk. Karataş Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava bilirkişi aşamasında. Bilirkişi bu araziyle ilgili bir fiyat belirleyecek, biz de bu rakamı arazi sahiplerinin banka hesaplarına bu bedelleri yatırıp kazı çalışmalarına başlayacağız. Geç başlayacak olsa da bu tarihi dokuyu gün ışığına çıkarıp gelecek kuşaklara aktaracak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

TURİSTLERİN TARİHİ ESER MERAKI

Arık, Türkiye’ye gelen turistlerin daha çok tarihi dokuya sahip deniz kenarlarında konakladığını veya gezdiklerini söyledi.

Sahil bandına sahip Karataş’ta böylesine önemli tarihi yapının bulunmasının Adana için büyük şans olduğunu anlatan Arık, “Turistler deniz, kum ve güneş için değil, gittikleri yerlerde tarihi ve kültürel değerleri görmeyi, ziyaret etmeyi ve aynı zamanda incelemeyi istiyor” diye konuştu.

28.02.2010 Milliyet