Dünden Yarına Filyos Konferansı

722

Zonguldak’ta TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda dün, “Dünden Yarına Filyos” isimli konferans verildi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Rektör Yardımcısı Türkan Kopaç’ın oturum başkanlığı olarak sürdürdüğü konferansta Filyos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy, Şehir Plancısı Dr. Ümit Tezcan, ZKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yüce, ZKÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen ve İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Gülsen Ergül konuşmacı olarak katıldı. İki oturumlu düzenlenen konferansa, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, CHP İl Başkanı Osman Yayla, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri ile bir grup Filyoslu vatandaş katıldı. Program, Filyos Antik kentini tanıtan bir slayt gösterisiyle başladı. Oturum Başkanı Türkan Kopaç, kısa süren açılış konuşmasının ardından İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Gülsen Ergül, katılımcılara Filyos Projesi ile ilgili bilgiler verdi. Projenin 2 milyar 445 milyon 500 bin TL değerinde olduğunu belirten Ergül, “Filyos Projesi kapsamında, bu kentte bir dizi çalışmalar yapıldı ve yapılacak. Bunlardan bazıları Filyos taşkın koruma projesi ve Filyos limanı, organize sanayi bölgesi çalışmalarıdır. Kentimizin Serbest Bölge ilan edilmesinin ardından limanlarımızı kurup kentte ticareti canlandıracağız” dedi.

Daha sonra, Filyos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy, Filyos’un limanlarla canlanmasına izin vermeyeceğini belirterek, alanı koruma görevinin kendisinde olduğunu dile getirdi. Atasoy, “Karadeniz’in her noktasında bir inceleme yapmışlığım vardır. Ancak Filyos’ta gördüklerimiz bizi çok şaşırttı. Radarla ölçüm yaptığımızda bu toprağın altında böylesine büyük bir uygarlık yattığını görünce adeta şok olduk. Daha sonra da çalışmalarımıza başladık. Ancak bazı sorunlarımız var. Bunlardan en önemlileri para ve bürokrasi. Bu sorunları aştığımız zaman dünyanın tarihini değiştireceğiz. Bu kent 2 bin 600 yıl öncesine dayanan uygarlıkları bünyesinde bulunduruyor. Filyos, Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Cenevizliler, Türkmenler ve Osmanlılara tanık olmuş bir kenttir. Buranın önemini anlayan yurtdışından bazı arkadaşlarımız, kentin açığa çıkarılmasına ortak olmak istediklerini defalarca dile getirdiler. Ancak bu kent Türkiye’nin bir kentidir ve bu antik kentin açığa çıkarılmasını da sadece Türkler sağlayacaktır. Zonguldak’ta Arkeoloji Bölümü açılacak ve Filyosla ilgili çalışmalar devam edecektir” diye konuştu. ZKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yüce, Filyos’un sanayi bölgesi olmaması gerektiğini anlattı. Yüce, şöyle devam etti:

“Organize sanayi ve turizm bir arada olamaz. Siyasilerin kafasında, bu kentin sanayi amaçlı olarak kullanılırsa buradan iş temin edilecek diye bir düşünce var. ‘Sanayi mi önemli, yoksa doğal güzellik mi?’ diye soruluyor. Muslu’da bunun en güzel örneğini görebiliyoruz. Bu beldede Eren Holding var ve artık burası yaşanamayacak bir hal alıyor. Filyos’un da mı böyle olması gerekiyor? Devletin parasının, güzel bir yerin kirletilmesi için kullanılmasına anlam veremiyor.”

Şehir Plancısı Dr. Ümit Tezcan yaptığı konuşmada yıllar önce katıldığı yine Filyos’la ilgili bir panelin yerel bir gazetede çıkan fotoğrafını gösterdi. Tezcan, “Yıllar beni değiştirdi, ancak Filyos sorunu hala giderilemedi. Biz çocukluğumuzdan beri Filyos Projesi lafını duyuyoruz. 9 yıl önce konuştuğumuz gibi 9 yıl sonra da aynı şeyleri konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından verilen aradan sonra dinleyicilerin soruları da alındı. Hakkında yapılan eleştiriler nedeniyle söz alan Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal, olaya siyasi yönden bakıldığını ifade etti. “Dünden yarına Filyos’ konulu panelin Liman’a karşı mıyız?” boyutuna indirgendiğini ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

“Bu liman projesi de olmak üzere bu büyük konular benden önceki belediye başkanlarının başlattığı ve devamı olan projelerdir. Buna inanmayan varsa, belgeler belediyemizde bulunuyor. İsteyen inceleyebilir. Biz hiçbir konu da taahhüt vermedik. Ama yatırım için gelen başta Kardemir olmak üzere hiçbir kimseyi ‘dur’ deyip ürkütemeyiz. İşlemlerini yapsın, devam etsin. Bakarız, yanlış bir durum varsa oturup değerlendiririz, doğrusu neyse onu uygularız. Ama yapmadan yanlış deyip, yatırımcıyı da kaçıramayız. Devam ediyor ama imar tadilatı teminatı vermedik. Sit alanları ile ilgili Karabük’te koruma kurulu var. Buraların koruma altına alındığı yerde kimse zaten bir şey yapımına izin veremez. Böyle bir alan içerisinde kazı çalışmalarını yürütecek öğrenciler için bile yapacağımız tuvalette bile Sümer Atasoy’dan fikir ve izin aldık. Turizm açısından otel yapımını düşünüyoruz. Ona bile karşı çıkılıyor. Benim de işadamı kimliğim var. Konuya tek taraflı değil, iki tarafından da bakabilmek önemlidir. Burada özür dilerim ama hepiniz 15’inde maaşınızı alan insanlarsınız. Evinizde çocuğunuz aç, simit parası olmadığı günleri yaşamadınız. Bizi lukoili neden kaçırdınız diye suçlayan bile var. Zonguldak’ta TTK’nın limanı var. Kötü görüntüsü var. Ama ihaleye çıkarılmak istendiğinde ise Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, talip olduğunu açıkladı. Neden karşı çıkmıyorsunuz? Bakış açısı da çok önemlidir. Bardağın boş tarafından bakıyoruz. Dolu tarafına da bakabilmeliyiz. Deprem bölgesi diyorsunuz, teknoloji gelişti. Depreme dayanıklı binalar inşa edilebilir. Siyasi bakmayın doğruları konuşalım. Bilgisizce konuşmayalım” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen de, kente, sanayi, turizm ile hem sanayi hem turizm seçenekleri bulunan bir anket yapılması önerisinde bulundu.

Sorular ve konuşmaların ardından program sona erdi.

28.02.2010 67 Haber