Mardin’de Kış Nedeniyle Ara Verilen Restorasyon Çalışmaları Yeniden Başladı

779

Unesco’nun kültür mirası listesinde yer alan 7 bin yıllık tarihi şehir Mardin’de, kış mevsimi nedeniyle ara verilen restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Unesco’ya dünya kültür mirasına aday kent gösterilen Mardin’de, geçen yıl başlanan yıkım ve onarım çalışmaları çetin kış mevsimi sebebi ile durdurulmuştu. 650 yıllık Kasım Paşa Medresesi’nde çalışmalar kapsamında yapılan çevre düzenlenmesi de tamamlanamamıştı.

Mardin Valisi Hasan Duruer, lokal bölgeler olarak başlatılan restorasyon çalışmalarına Gül. Medrese ve kısmen Savur Kapı mahalleleri, ardından Şehidiye Mahallesi’ndeki devam edileceğini belirtti. Duruer, taş binaların dış cephe bakım ve onarım çalışmalarıyla binaların yeni fiziki ve güzel görünüme kavuşturulduğunu söyledi.

Vali Duruer, yaklaşan yeni turizm sezonu öncesinde geçen yıldan başlattıkları çirkin ve çarpık yapılaşma ile ilgili yıkım ve onarımların, havaların düzelmesi ile yeniden başladığını dile getirdi. Duruer, “Tarihi Kasım Paşa medresemizle ilgili çalışmayı 2 ayda tamamlayıp turizmin hizmetine sunacağız. Burada geçen yıldan başlattığımız çevre düzenlenmesi çalışmalarımızın büyük bir bölümünü bitirdik. Bir kilometrelik yolu asfaltlatıp genişlettik. Işıklandırma ve yeşil alanları ile yeni tuvaletleri de bitirip buradaki çalışmalarımızı 2 ayda tamamlamış olacağız.”

Gerekli ödeneğin sağlandığında tarihi kentteki 500 çarpık binayı daha yıkmayı planladıklarını aktaran Duruer, “Göze çirkin gelecek tüm yapıları yıkmakta ve onarıp güzelleştirmekte kararlıyız. Lokal olarak mahalle mahalle yürüttüğümüz yıkım ve onarım çalışmalarımızı bu yıl biraz daha hızlandırmakta kararlıyız. 2011 yılında da tarihi kentin 3 kilometrelik çarşı merkezimizi boylu boyunca bakım ve onarımdan geçirip daha estetik bir görünüme kavuşturacağız. Bununla ilgili Avrupa Birliği (AB) hibe projeleri kapsamında 6 milyon Euro’luk mali destek söz konusu olacaktır.” dedi.

Mardin Kalesi’nin önce ıslahı ve ardından da turizme kesmen de olsa açılması içinde yapılan proje kapsamında bu yıl çalışmalara başlanacağı da belirtildi. Mardin’de geçen yıl yapılan restorasyonlara Valilik azami tasarruf sağlayarak 6 milyon liralık işi, 2 milyon lira harcayarak bitirmişti. Çalışmalara bu yıl da geçen yıla oranla ayni meblağın veya daha fazlasının harcanması bekleniyor.

01.03.2010 haberler.com