Mozaikler Kurtarılıyor

970

Muğla’nın Yatağan ilçesine 4 kilometre uzaklıktaki Stratonikeia antik kentinin Lagina Antik kenti ile kutsal yol bağlantısının giriş kapısında bulunan ve 5. yüzyıldan kalma mozaikler özel bir ekip tarafından titiz bir çalışma ile kurtarılıyor.

3 bin yıllık tarihte, Helenistik dönem, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin tüm izlerini taşıyan Stratonikeia antik kentinin kültür turizmine kazandırılması çalışmaları sürüyor. Yaz sezonunda yüzlerce kazı ekibinin çalıştığı Stratonikeia antik kentinde kış döneminde de ortaya çıkarılan eserlerin kurtarılma çalışması sürüyor. Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, “Helenistik dönemde burada kapı varmış. Roma döneminde depremde yıkılmış. Fakat Roma imparatoru Antoninus Pius tarafından parasal destek verilerek kapı tekrar yaptırıldı. 5. yüzyılda tekrar deprem oldu ve kapının tabanına bu defa günümüze kadar gelen bu mozaikler yapıldı. Bizans dönemi ve sonrasında bu mozaikler sürekli kullanıldı. Mozaiklerin bulunduğu alan havuz tabanı idi. Havuzun da etrafında çeşmeler var. Bu mozaikler günümüze kadar gelirken, depremler ve hava şartları ile toprak altında kaldı. Türkiye’nin en önemli üç restoreteri arkadaşlarımız bizim ricamız ile Stratonikeia antik kentine gelerek mozaikler üzerinde çalışma yapıyor” dedi.

Stratonikeaia antik kentinin kutsal yol girişindeki havuz içinde bulunan mozaikleri kurtarma çalışması başlatan Restaratörler Hüseyin Baş, Uluç Erten ve Kerem Erten, daha önce Ayasofya’daki melek heykelini ortaya çıkardıkların belirterek, “Bugüne kadar Ayasofya Müzesi’nde mozaik ve taş, Topkapı Sarayı’nda çini, altın varak ve taş metal konsarvasyonu, Süleymaniye camii, Mimar Sinan Türbesi, Arkeoloji Müzeleri, Çinili Köşk gibi önemli kültür miraslarına restoratör olarak görev aldık. Stratonikeia antik kentine de Mozaiklerin restorasyonu ve konservasyonu için geldik. Önce kesme taşlardan oluşan mozaiklerin üzerindeki toz ve toprakları uzaklaştırıyoruz. Zeminden ayrılan kabuk tabakalar var. Onları enjeksiyon yapacağız. Belli noktalardan delikler açarak o deliklerden enjeksiyon yaparak bozulmayı engelleyeceğiz. Mozaiklerin bire bir çizimi yapılıyor. Haritalar üzerinde tek tek taşlar işlenecek ve iki yıl sonra tekrar geldiğimizde eksilme var mı, yok mu onu bakacağız” dedi.

01.03.2010 Beyaz Gazete