Osmaniye’de ”Müze Ve Kent” Paneli

867

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünal, müzelerin kentler için önemli yerler olduğunu, ancak, Türkiye’de müze sayısının yeterli olmadığını belirtti.

Ünal, Osmaniye’de Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde 16 sivil toplum kuruluşunun organizasyonuyla gerçekleştirilen ”Müze ve Kent” konulu panelde, müzeciliğin Osmanlı döneminde başladığını ifade ederek, herkesin müzelere sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Osmaniye Müzesine kent halkının ilgi göstermesi gerektiğini anlatan Ünal, şöyle devam etti:

”Bugün kentine sahip çıkmayanlar, o kentli sayılmaz. Sizler müzenize sahip çıkacaksınız. Müzeler insanların dinlenebileceği yerler olmalı. Ancak ülkemizde müzelerin sayısı çok az. Bunun için müzeler insanlara itici geliyor. Halbuki tarih, insanların aynasıdır. Müzeler de tarihi yansıtan aynalardır. İnsanlar o aynaya bakarak eskiden ne olduğunu anlayabilir. Bu nedenle müzeler çok önemlidir. Ben kazılara ömrümü verdim.”

Sinema sanatçısı Tarık Akan da kentin tarih zenginliği ile dolu bir şehir olduğunu, müzenin de kent için önemli olacağını söyledi.

Müze yapılacak binanın yerinin çok güzel bir yerde olduğunu ifade eden Akan, müzenin albenisi olacak bir yerde olduğunu, oradan kaldırılmaması için de kent halkı ile birlikte mücadele vereceğini bildirdi.

Osmaniyeli film yapımcısı Arif Keskiner ise, müzelerin bulundukları kente kimlik kazandıracağını belirterek, kentin eski eserler bakımından çok zengin olduğunu söyledi.

Kentteki 16 sivil toplum kuruluşu ”müze platformu” adı altında, Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan Osmaniye Müzesinin eski valilik binasının yerine açılması için çalışma başlatmıştı.

01.03.2010 Başak Gazetesi