Anıt Mezarlar Koruma Altına Alınsın

825

Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı Elif Beldesi Belediye Başkanı İbrahim Çobanoğlu, dünyada benzeri olmayan Araban’daki anıt mezarların korunmaya alınmasını ve turizme kazandırılmasını istedi.

Elif Belediye Başkanı İbrahim Çobanoğlu, anıt mezarların korunma altına alınması için yıllardan beri çalışmalar yaptıklarını, yetkililerin bölgeye gelerek araştırma ve incelemelerde bulunmalarına karşın hala koruma konusunda ciddi bir adım atılmadığını belirtti.

Başkan Çobanoğlu, anıt mezarlara ilişkin olarak ”Araban ilçesi sınırları içerisinde yer alan Elif Beldesi, Hisar ve Hasanoğlu köylerindeki üç adet Roma Dönemi anıt mezarları askeri ve ticari anlamda Fırat’a paralel olarak kuzey güney yönünde ve batıdan doğuya Fırat’a doğru gelen dönemin çok önemli iki yolunun kavşağında yer almaktadır.

Roma Dönemi’nde bölgedeki zengin, asil, üst düzey yönetici veya yüksek rütbeli asker kişiler için yapılmış olduğu arkeologların eserler üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda anlaşılmış olup her üç Anıt Mezar anıtın da, bir birine oldukça yakın yapılmış olmaları bu yol kavşağıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor. Biz, bölgemiz açısında bu mezarların en kısa zamanda koruma altına alınmasını ve restorasyon çalışmalarının başlatılmasını istiyoruz” diye konuştu.

02.03.2010 Gaziantep Güncel