Antakya’nın Tarihi Yeniden Yazılacak

1003

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mustafa Kemal Üniversitesinin (MKÜ) iş birliğiyle çeşitli üniversitelerden 10 arkeoloğun 2004 yılından bu yana yaptığı yüzey çalışmaları sonucunda 300 yeni kalıntı bulunduğu bildirildi.

MKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Hatay ili arkeolojik yüzey araştırmaları proje sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Hatice Pamir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıldır yaptıkları yüzey çalışmasında son aşamaya gelindiğini, envanter çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile MKÜ’nün sponsorluğunda yapılan çalışmalarda bazı tarihi kalıntılara ilk kez rastlandığını ifade eden Pamir, şöyle konuştu:

”6 yıl önce başladığımız çalışmalarla Roma İmparatorluğu’nun Roma, İstanbul ve İskenderiye’den sonra 4’üncü büyük kenti Antiokheia’ya (Antakya) ait hipodrom, stadyum, hamam, tapınak, mezar anıtları, su kanalları, kale ve inziva odaları gibi 300 eser kalıntısını ilk kez belgeledik. Yüzey çalışmalarını tamamladık. Bundan sonra rölöve ve sondaj çalışmaları ile çevre düzenlemesi yapacağız. Çok sayıda büyük deprem yaşayan, yağmur ve rüzgardan olumsuz etkilenen Antakya’da böylece ilk kez kapsamlı bilgi ve belgelere sahip olunacak. Yani bir nevi Antakya’nın tarihini yeniden yazmış olacağız.”

Antakya’nın önemli bir geçmişi bulunduğuna, ünlü tarihçilerin gözünün, kulağının kentte olduğuna dikkati çeken Pamir, “Ancak içinde yaşayanlar halen farkında değil. 20 Eylülde Fransa’da konusu sadece ‘Antik Antakya’ olan sempozyum yapılacak ve büyük ihtimalle dünyada yankı uyandıracak. Bu çalışma önce Antakya, daha sonra ülkemizin tanıtımı ve turizmine olumlu yansıyacak” diye konuştu.

04.03.2010 EBM Haber Ajansı