Silopi Lisesi’nden Cizre’nin Tarihini Gün Yüzüne Çıkartacak Proje

689

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından organize edilen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması’na Şırnak Silopi Lisesi de katıldı. Öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan “Cizre’nin Can Çekişen Tarihi Mekânları” adlı proje, Van Bölge Sergisi’ne katılmaya hak kazandı.

Lise Öğretmeni Atra Bellur danışmanlığında, öğrenciler Hatice Tayfan ve Nurcan Salman tarafından hazırlanan proje, Van Bölge elemelerinde Şırnak’ı temsil edecek. Büyük bir araştırma ve inceleme sonucunda hazırlanan “Cizre’nin Can Çekişen Tarihi Mekânları”, 22-26 Mart tarihleri arasında Van’da sergilenecek.

Proje danışmanı Atra Bellur, Cizre’nin unutulmaya yüz tutmuş tarihi mekânların restore edilmesini sağlayarak, turizme açılmasını hedeflediklerini söyledi. Bellur, “Tarih boyunca onlarca medeniyete beşiklik yapmış, tarihi öneme sahip Şırnak’ın Cizre ilçesindeki adeta can çekişen tarihi mekânları gün yüzüne çıkartmaya çalışıyoruz. Cizre ve yöresine turistik canlılığı getirmek ve yeni nesillerin bu tarihi mekânlardan haberdar olmalarına vesile olmak amacındayız.” dedi.

Okul Müdürü Şiyar Tümas da “Bu proje sayesinde tarihi eserler gün yüzüne çıkartılırsa bölgenin ekonomik olarak canlanmasına vesile olacağını düşünüyoruz. Büyük emek harcayarak kapsamlı bir proje hazırlayan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

04.03.2010 Zaman