Tarihi Harran Harabeleri İlgi Bekliyor

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde bulunan ve Anadolu’nun ilk üniversitesi olma özeliğine sahip Harran Üniversitesi harabeleri içinde bulunan rasathane ilgi bekliyor.

744-750 yıllarında Emeviler tarafından yapıldığı tahmin edilen Ulu Cami ve Rasathane kulesi artık zamana karşı dayanma gücünü kaybetmek üzere. Üniversite içinde bulunan Rasathane kulesi, gün geçtikçe burcun alt kemere doğru yıkılmaya başlandığı görüldü. Harran harabelerinin bir an önce elden geçirilmesi gerektiğini belirten Harranlılar, “Harran medeniyetlere beşiklik etmiş ve en eski yerleşim yerlerinden biridir. Harran geçmiş tarihlerde büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Harran; Fatimiler, Zenginler, Eyyübiler, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular gibi büyük medeniyetlerin izini taşımaktadır. Yüzyıllarca ihtişam ile yaşayan şehir Moğolların talan edilmesinin ardından bir daha eski günlerine dönememiştir. Harran’a her yağmur yağdığında Harran’ı gül kokusu sarar. Bunun sebebi de Ulu caminin harcında gül suyunun olduğu, her yağmurda ıslanan harcın etrafa gül kokusu yaydığı bilinmektedir. Böylesine naif bir özeliği sahip olan Harran tarihinin yıkılmaya yüz tutması bizleri üzmektedir” dedi.

05.03.2010 arkitera.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
 
Be Sociable, Share!

One Response to Tarihi Harran Harabeleri İlgi Bekliyor

  1. Ali Karapınar diyor ki:

    Bu harabelerin çevresinde yaşyanların saldırgan tutumları rehberleri bölgeye gitmekten bıktırmıştır. Herşeyden önce yerel halkın tavır ve davranışlarını düzeltmesi, belediyenin de hiç olmazsa sokaklardan lağım sularının akmaması için birşeyler yapması gerekir. Bunlar olsun, Harran’a destek için gerekli her türlü destek kendinden gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− dört = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>