Tribünler Mitolojinin Kalbine mi Saplanacak?

1112

Ezine’de 2 ayrı yerde kurulacak rüzgar santrallerinin antik kent Aleksandra Truva yerleşim alanı içersinde kaldığına dikkat çekilerek, EPDK’nın verdiği izin tartışma konusu oldu.

İl Genel Meclisinin dünkü toplantısında CHP’li üyelerin sert eleştirilerine neden olan imar plan değişikliği teklifinde CHP’li üyeler güçlü sermayenin tarihi olduğu kadar köy halkının kullandığı meraları da kendi tekeline geçirme çabası içinde oldukları iddiasında bulundular.

Rüzgârıyla ünlü Çanakkale ve çevresine dev firmalar birbiri ardından rüzgâr enerjisi elde etmek için milyon dolarlık yatırımlar yapmak için adeta yarışırken, Ezine İlçesine kurulmak istenen rüzgâr tribünleri tartışmalara yol açtı. 2 ayrı yere kurulacak rüzgâr tribünleri için ilgili firma bir süre önce EPDK’na başvurarak ölçüm yaptığı Aleksandra Truva’ya yakın bir alanı almak istedi. Bununla ilgili imar plan tadilatları yapılırken, yerelde yapılacak imar plan tadilatı ve onayı için İl Genel Meclisine yazı gönderildi. Talep geçen Ocak ayı meclisinde kabul edildi, son aşaması için dün ele alındı.

“Tarihi yok ediyoruz”

Aleksandra Truva antik kentiyle bitişik alana kurulacak enerji santrallerinin bölgenin SİT konumuna ters olduğu ve korunması gereken bir alana tribün yapılmasının doğru olmayacağı öne sürülünce tartışma çıktı. İl Genel Meclisinin dünkü toplantısında CHP’li üyelerin sert eleştirilerine neden olan imar plan değişikliği teklifinde CHP’li üyeler güçlü sermayenin tarihi olduğu kadar köy halkının kullandığı meraları da kendi tekeline geçirme iddiasında bulundular. Temiz ve yenilenebilir enerjiye kimsenin karşı olmadığı, ancak; yer tespitinde Çanakkale’nin mitolojik özelliklerinin korunması için gerekli hassasiyet gösterilmediğini savunan CHP’li üyeler tadilat değişikliğine direnseler de bir önceki plana onay verdikleri için Aleksandra Truva antik kenti girişine yapılacak enerji santraline de oy vermek zorunda kaldılar.

06.03.2010 Çanakkale Olay