Tarihi Sikkeleri Polise Satmaya Çalıştılar

805

Bizans İmparatoru VIII. Konstantin’in 1025 yılında kendi adına bastırdığı altın sikkeyi alıcı kılığındaki polise satmaya çalışan Adnan U., kıskıvrak yakalandı. 2 bin Euro karşılığında tarihi sikkeyi polise satmak isteyen tarihi eser kaçakçısının bir kafeteryada yaptığı pazarlık kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi.

Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan ihbar üzerine harekete geçen polis, tarihi eser kaçakçısı Adnan U., ile irtibata geçti. Kendini öğretim görevlisi olarak tanıtan Adnan U., elinde bulunan Bizans dönemine ait altın sikkeye alıcı aradığını söyledi. Kimliğini gizleyerek alıcı gibi davranan polis, satıcıyla Beyazıt Meydanı’ndaki bir çay bahçesinde buluştu.

Yanında getirdiği altın sikkeyi polise gösteren Adnan U., sikke için 2 bin Euro istedi. Pazarlık ettiği kişilerin polis olduğundan habersiz olan ve rahat davranan Adnan U., sikkeyi polise verip parayı istedi. Polisle Adnan U. Arasında yaklaşık yarım saat süren bu pazarlık, kameralar tarafından da görüntülendi. Pazarlığın ardından polisin işaretiyle pusuda bekleyen ekipler harekete geçerek tarihi eser kaçakçısını suçüstü yakaladı. Polis merkezine götürülen Adnan U. Soruları cevapsız bırakırken, yüzünü de montuyla örtmeye çalıştı.

Beyazıt Polis Merkezi’ne götürülen zanlının öğretim görevlisi olmadığı ortaya çıkarken, ifadesinde üç ay önce tanıştığı ve soyadını bilmediği Mehmet adlı bir kişiden aldığını söyledi. Zanlı ifadesinin ardından adliyeye sevk edilirken, 4.38 gram ağırlığındaki saf altın olan sikkenin 1025 yılında Bizans imparatoru olan VIII. Konstantin tarafından kendi adına bastırıldığı belirtildi. Tarihi sikke gerekli işlemlerin ardından Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildi.

10.03.2010 Star