Büyükşehir Belediyesi, Arkeoloji Müzesi Projemizi Engelliyor

800

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Üniversitesi ile Yumuktepe Höyüğü’ne kurmak istedikleri Arkeoloji Müzesi projesinin Büyükşehir Belediyesi’nin engeline takıldığını iddia etti.

Tuna, Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden gelen bir grup öğrenciyi kabul ederek sorularını cevaplandırdı.

Öğrencilerin Yumuktepe Höyüğü’ndeki Arkeoloji Müzesi projesi projesi ile soruları ile karşılaşan Tuna, Höyüğün tüm yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’nde olması nedeniyle çalışmalara başlayamadıklarını söyledi.

Toroslar İlçesi’nin tek tarihi kalıntısı olan Yumuktepe Höyüğü’nün kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Tuna; “Dünya’da ilk tarımın yapıldığı yer olarak tanımlanan ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Yumuktepe Höyüğü’nde, Mersin Üniversitesi ile birlikte bir Arkeoloji Müzesi kurmak için çalışmalar yapmak istedik. Höyüğün tüm yetkisinin, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde olması nedeniyle çalışmalara başlayamadık. 2 kez yazılı olarak bu yetkiyi Büyükşehir Belediyesi’nden talep etmemize rağmen, olumlu bir cevap alamadık. Amacımız, 9 bin yıldır insan yaşamına tanıklık eden höyüğün turizme kazandırılması” diye konuştu.

Yetkilerinde olmamasına rağmen sorumlu belediyecilik anlayışıyla höyük etrafında gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade eden Tuna şöyle devam etti: “Yumuktepe Höyüğü’nde yıllardır kazı çalışmaları yapan İtalya’nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsabella Caneva ve ekibine, elimizden gelen desteği sağladık. Höyüğün etrafında bulunan Efrenk Deresi’nin yan tarafında açtığımız 3 kilometrelik yürüyüş yolu ile burayı, herkesin gelip, rahatlıkla oturabileceği ve yürüyüş yapabileceği bir konuma getirdik. Belediye olarak tarihi ve kültürel değerlere büyük önem veriyoruz. İçimizde bir uhde kaldı. Höyüğümüzün etrafını güzelleştirdik ama bu dönemde de Büyükşehir Belediyesi’nden yetkiyi yeniden isteyeceğiz. İnşallah bu kez bu yetkiyi alırız ve ilçemizde bulunan tek tarihi kalıntı konumundaki Yumuktepe Höyüğü’nü turizme kazandırırız.”

10.03.2010 Gaste Bursa