Kazı Çalışmalarında 2 Oda Mezar Bulundu

1219

Muğla’nın Bodrum ilçesi Gümüşlük beldesinde içme suyu projesi için yapılan kazı çalışmaları sırasında 2 oda mezar bulundu.

DSİ tarafından Yalı mevkisinde yaptırılan Bodrum Yarımadası İçme Suyu Projesi kapsamındaki kazı çalışmaları sırasında MÖ üçüncü ve ikinci yüzyıllara ait olduğu belirtilen Roma dönemine ait 2 adet oda mezar ve bazı seramik parçaları bulundu.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müze Müdürlüğü yetkilileri bölgede inceleme yaptı.

Oda mezarlardan birinin boş olduğu, diğerinde bir şey olup olmadığının araştırıldığı bildirildi.

”Kazı çalışmalarının yapıldığı yer nekropol bölgesi”

Myndos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin yaptığı açıklamada, Gümüşlük beldesinde bulunan tarihi Myndos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının 2004 yılında yüzey araştırmalarıyla başladığını söyledi.

Bölgede çok sayıda oda mezar bulunabileceğine işaret eden Şahin, ”Kazı çalışmalarının yapıldığı yer nekropol bölgesi. Burada mezar alanları mevcut. Bulunan oda mezarların ise MÖ 3. ve 2. yüzyıllara ait olduğunu düşünüyorum. Ancak buradaki kazı çalışmaları derhal durdurulmalı. İlla yapılması gerekiyorsa başka bir bölgeden geçirilmeli” diye konuştu.

Şahin, Myndos Kenti’nin bulunduğu Gümüşlük beldesinde çok sayıda kilise olduğunu ifade ederek, ”Bizans çağında veya erken Hristiyanlık döneminde Myndos piskoposluk merkezi olarak kullanılıyormuş” dedi.

Müze yetkilileri ise gazetecilere açıklama yapmadı. Dün bölgede yapılan kazı çalışmaları sırasında kemik parçaları bulunmuştu.

11.03.2010 Cumhuriyet