Kent Kendini Gösteriyor

733

Çevik, ‘Myra’nın altını radarla ölçüldüğünü bildirdi.

Myra-Andriake Kazısı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, ”Myra’nın altını radarla ölçerek 4-6 metre aşağıda neler var onu buluyoruz. Kent yavaş yavaş kendini gösteriyor” dedi.

Antalya Müzesi’nde konferans veren Çevik, Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra Antik Kenti ve bu kentin limanı olan Andriake Antik Kenti’nde geçen yıl kazı çalışması başlatıldığını söyledi.

Granaryumun (buğday silosu) kazısının tamamlandığını belirten Çevik, ”Orayı müze yapmak istediğimiz için restorasyon çalışması başlatılacak. Bölgeye muhteşem güzellikte bir antik müze kazandırabiliriz” dedi.

Nimfeumu da kazdıklarını söyleyen Prof. Dr. Çevik, buradaki sanayi bölgesini kaldırarak Demre Parkı yapmak istediklerini söyledi.

Demre’ye 600 bin turist geldiğine dikkati çeken Çevik, ”Kültür ve doğası muhteşem olmasına rağmen Demre bu kadar turiste karşılığını verecek güzelliğe sahip” diye konuştu.

Demre’de Artemis Tapınağı, piskoposluk sarayı, katedral, kiliseler, caddeler, tapınaklar ve kamu binalarıyla toprağın altında büyük bir kent bulunduğunu belirten Çevik, görünmeyen kenti görünür hale getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Çalışmalar kapsamında 1.5 ay önce 300 bin TL’lik arkeojeofizik çalışması başlatıldığını ifade eden Çevik, ilçedeki evler, seralar, portakal bahçeleri ve caddelerde radarlarla tarama yaparak yer altında alüvyonlar dışındaki anomalileri tespit ettiklerini söyledi.

Kazı başkanı Çevik, ”Myra’nın altını radarla ölçerek 4-6 metre aşağıda neler var onu buluyoruz. Kent yavaş yavaş kendini gösteriyor” dedi.

Arkeolojik olmayan kazılara yönelik sözlü tarih anketi gerçekleştirdiklerini bildiren Çevik, bugüne kadar açılan kuyulardaki buluntuların da sonuçlarını aldıklarını söyledi.

Myra’nın yüzey buluntuları envanterini çıkardıklarını belirten Prof. Dr. Çevik, tüm bu çalışmalarla ortak veri tabanı oluşturduklarını sözlerine ekledi.

12.03.2010 Gerçek Gündem