Kibyra Antik Kenti’nde Kurtarma Kazıları Başladı

924

Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan Kibyra Antik Kenti’nde kurtarma kazıları başladı.

Gölhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne Kibyra Antik Kenti’nde kaçak kazı yapıldığına dair istihbarat bilgisi ulaşması üzerine Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru’nun bilimsel danışmanlığında kazılar başladı. Jandarma ve emniyet yetkilileri ile bölgede inceleme yapan ilçe kaymakamı Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru’dan bilgi aldı.

Özüdoğru antik kentte daha önce bulunan ve üzeri kapatılan kaçak bir kazı çukurunun bu olaydan yaklaşık iki hafta yeniden kazıldığı söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin alınmasının ardından kurtarma kazısının başlatıldığını belirten Şükrü Özüdoğru Burdur Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında ve müze görevlisi Yılmaz Yeşilyurt’un gözetiminde, farklı üniversitelerden 12 arkeologun katılımıyla oluşturulan bir ekiple kazının devam ettiğini belirtti.

Özüdoğru, kurtarma kazılarında 2 adet Yeraltı Oda Mezarı açılarak temizlendiğini, ele geçen nitelikli eserlerin Burdur Müze Müdürlüğü’ne teslim edildiğini ve etütlük eserlerin ise kazı evinde koruma altına alındığını kaydetti.

Kazılarla çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan herhangi bir ödenek talep edilmediğini anlatan Özüdoğru araç-gereç ve işçilik masraflarının Gölhisar Belediyesi ve kaymakamlık tarafından karşılandığını ifade etti.

Kazı alanında incelemelerde bulunan kaymakam Hüseyin Kürşat Kırbıyık, kurtarma kazılarının Kibyra Antik Kenti’nin geleceği açısından çok önemli olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

13.03.2010 Samanyolu Haber